Гонзалез: Треба да го подобриме нападот, не бевме на ниво против Нант

Ракометарите на европскиот шампион Вардар в недела во Скопје ја пречекуваат Висла Плок во последниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите.
На „црвено-црните“ им треба најмалку бод за да го задржат првото место на табелата и да обезбедат директен пласман во четвртфиналето на ЛШ.
Тренерот на тимот, Раул Гоналез на денешната редовна прес-конференција пред натпреварот, изрази надеж дека неговите ракометари ќе одиграат многу подобро отколку во Нант и ќе дојдат до победата.

- Играчите се мотивирани, фаворити сме на овој натпревар, трениравме добро. Треба да го подобриме нападот бидејќи не бевме на потребното ниво против Нант. Сите екипи против нас го даваат максиумот, Висла игра добар ракомет, има квалитетни играчи, но верувам дека ќе победиме, изјави Гоналез.

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов изјави дека очекува поддршка од полна сала и триумф против гостинот од Полска.

- На натпреварите со Нант и со Загреб не одигравме како што знаеме, но тоа е нормално, се случуваат такви работи во спортот. Во добра ситуација сме, играме на домашен терен и со помош на публиката ќе дојдеме до победа против Висла. Се е во наши раце. Уште не сме во потребниот ритам и не сме на она ниво на кое знаеме да бидеме. Ни треба време да тренираме заедно и мислам дека формата ќе оди само нагоре, истакна Стоилов.
Натпреварот меѓу Вардар и Висла ќе се игра во недела, од 17:00 часот во СЦ „Јане Сандански“. 

СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија.

Уругвајците ја забележаа втората победа на Мундијалот и обезбедија место во осминафиналето.

Стрелец на победничкиот гол беше Луис Суарез во 24-та минута, кој го искористи невниманието на одбрана на Саудиска Арабија.

Во останатиот дел од натпреварот Уругвајците успеаа да го обранат минималното водство доволно за победа.

Место во нокаут фазата од оваа група обезбеди и Русија, која исто така по двете кола освои максимални шест бода. /МИА

СП 2018: Роналдо и донесе победа на Португалија против Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија.

Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо.

Во текот на целиот натпревар Мароко ја имаше иницијативата, особено во вториот дел кога се обиде сериозно да го загрози португалскиот гол.

Меѓутоа, Португалија успеа да се обрани и неколку пати се обиде да го зголеми водството преку контранапади.

Мароко со два порази ги загуби шансите за пласман во следната фаза, а Португалија со четири освоени бода е на чекор од осминафиналето. /МИА

Вардар против Пјуник, Хонвед противник на Работнички, Шкупи против славниот Глазгов Р. во 1. коло од Лигата на Европа

 Вардар за противник во 1. квалификациско коло во Лигата на Европа ќе го има тимот на Пјуник од Ерменија.

Ова е резултат на ждрепката која денеска се одржа во седиштето на УЕФА во Нион.

Првиот натпревар треба да се игра на 12 јули во Ереван, а на реваншот седум дена подоцна, Вардар да биде домаќин. 

До сега Вардар нема играно официјален европски натпревар против тим кој доаѓа од Ерменија, додека Пјуник два пати ги има одмерено силите со македонски претставник, односно со Победа и со Тетекс, каде што два пати беше успешен. 

Унгарскиот Хонвед прв ривал на Работнички во ЛЕ

 Екипата на Хонвед е противник на Работнички во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на УЕФА. Ова го одреди денешниот ждреб во Нион.

Првиот меч ќе се одигра на 12.јули во Будимпешта, додека реваншот треба да се одигра седум дена подоцна во Скопје.

Минатата сезона Хонвед го заврши на четвртото место во првенството на Унгарија. 

Шкупи го доби славниот Глазгов Ренџерс за ривал во квалификациите од ЛЕ

Трофејниот шкотски клуб Глазгов Ренџерс ќе му биде противник на Шкупи во првото квалификациско коло од фудбалската Лига Европа.

Првиот натпревар на 12 јули ќе се игра во Шкотска, а во реваншот домаќин ќе биде Шкупи.

Претходно на жрепката во седиштето на УЕФА во Нион, ривалите за првата рудна ги добија и другите два македонски претставника.

Вардар ќе игра со Пјуник од Ерменија, додека Работнички ќе се сретне со Хонвед од Унгарија. 

притисни ентер