Дерби во Истанбул за крај на полуетапата во Евролигата

Во кошаркарската Евролига денеска и утре на програмата се дуелите од 15. коло со кои ќе биде комплетирана првата полуетапа.
Дербито ќе се игра во Истанбул, каде во реприза на полуфиналето од Фајнал-форот, актуелниот шампион Фенербахче го пречекува мадридски Реал.
Иако гостите од Мадрид се на шестата позиција на табелата и имаат бројни проблеми со повредени играчи, сепак предводени од младиот словенечки талент Лука Дончиќ, на последните три средби забележаа победи.
Шампионот Фенербахче игра променливо, а на последните три натпревари има два порази, па затоа е на 4. место на табелата со две победи помалку од лидерот ЦСКА Москва (11 победи 3 порази).
- Ќе играме против тим кој игра добра кошарка и покрај повредите. Иако се судрија со проблеми, сепа најдоа начин како да ги надминат и играат во добра форма. Ние, по нашата многу патрипа против Макаби, ќе мораме да одиграме многу подобро, особено поради фактот што играме пред нашата публика. Сакаме, со победа да им ја честитаме Новата Година на нашите навивачи, изјави тренерот на Фенербахче, Жељко Обрадовиќ
Дебито меѓу Фенербахче и Реал Мадрид ќе се игра попладнево во терминот од 18 часот и 45 минути.
Во останатите три денешни натпревари ќе се сретнат Жалгирис - Олимпијакос, Макаби - Уникаха и Валенсија - Панатинаикос.
Утре на програмата се преостанатите четири натпревари./MИА

СП 2018: Шаќири: Мојата радост беше полна со емоции

Швајцарскиот фудбалер Ѓердан Шаќири изјави дека не сака да ги коментира реакциите на радоста на неговиот победнички гол против Србија.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а стрелец на решавачкиот гол беше Шаќири во 90-та минута.

Швајцарскиот фудбалер со косовско потекло на голот и на победата се радуваше гестикулирајќи орел како симбол на албанското знаме, а многумина особено од српската страна го сфаќaат како политичка провокација.

- Не сакам да го коментирам тоа. Ја видовте мојата радост беше полна со емоции. Оваа победа е за Швајцарија и тоа е се што би рекол за темата, истакна Шаќири.

На сличен начин и неговиот соиграч Гранит Џака, кој исто така има албанско потекло, се радуваше на првиот гол кој го постигна за израмнување на Швајцарија. /МИА

СП 2018: Митровиќ: Многу наивно ги примивме головите

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ по натпреварот со Швајцарија изјави дека многу наивно доволиле да примат два гола.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а Митровиќ во петтата минута го постига единствениот гол за српската репрезентација.

- Не знам што се случи, ги примивме головите многу наивно и многу глупаво. Наместо да го браниме резултатот...Не може да се оди како мува без глава, разочаран сум, истакна Митровиќ.

За Србија сега единствена шанса за пласман во осминафиналето е победа против Бразил.

- Треба да се бориме против Бразил и да играме за победа. И Костарика и Швајцарија покажаа дека може да се игра против нив, наведе српскиот фудбалер.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман. /МИА

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

притисни ентер