Блатер и Мурињо најомразени личности во фудбалот

Поранешниот претседател на ФИФА Сеп Блатер и португалскиот тренер Жозе Мурињо ја предводат листата од 50 најомразени луѓе во светот на фудбалот по избор на магазинот „Four Four Two“.
Меѓу првите десет се германскиот голман Тони Шумахер (Харалд Антон Шумахер), поранешниот претседател на УЕФА Мишел Платини, спортскиот новинар Ричард Кејс, Кристијано Роналдо, поранешниот спортски директор на Јувентус Лучијано Моџи, сенегалскиот фудбалер Ел Хаџи Диуф, сопственикот на МК Донс Пит Винкелман и поранешниот капитен на Англија Џон Тери.

Секоја номинација има и кусо хумористично објаснување. За Блатер напишале: Пред четири години на студенти на Оксфорд им рекол – Знам дека сите мислите оти ФИФА е бездушна машинерија која печати пари на сметка на фудбалот и дека секој ден насмеан одам кога ја гледам својата сметка во банка. Не, целосно сте погрешиле.

Мурињо го опишале како „човек кој живее од кавги и живее со максимата – не сум задоволен кога победувам, среќен сум кога другите губат.
Шумахер, кој на СП 1982 година „крвнички“ го удри Патрик Батистон, го оквалификувале како човек кој во анкетата во париски весник победил пред Хитлер. Откако несреќниот Батистон останал по тој старт без неколку заби, Шумахер изјавил: Ако е тоа се, јас ќе му ги платам пломбите.

За Роналдо пишува - Целата кариера води две битки – едната против Меси и другата со перцепцијата на јавноста за себе. „Роналдо е толку нарцисоиден, вљубен во себе и веројатно е ужасно незадоволен кога на стадионот на кој игра нема голем екран. Се памети неговата прослава на победата на Реал во Лигата на шампиони, за која нималку не беше заслужен или кога насред славјето при португалското освојување на европското првенство запре, бидејќи се виде себе си на големиот екран“, напишано е во образложението.

Меѓу останатите 40 се и Бернар Тапи, Марадона, Луис Суарез, Диего Коста, Ешли Кол, Роман Абрамович, Силвио Берлускони, Пепе, Серхио Рамос.МИА

Лопетеги останува селектор на Шпанија до 2020 година

Хулен Лопетеги уште две години ќе остане на селекторското место во Шпанија, соопшти тамошниот фудбалски сојуз.

Поранешниот голман на „црвената фурија“ ќе продолжи да работи до следното Европско првенство.

- Ние напорно работиме две години. Сега ја продолжуваме истата приказна, изјави Лопетеги.

Пред да ја преземе селекторската функција, работел како тренер во Порто, Реал и Рајо Ваљекано, а беше и предводник на младите шпански селекции до 19, 20 и 21 година.

за Порта, но исто така и како младински селектор, младински избор на Шпанија (У19, У20, У21), другиот тим на Реал Мадрид и Рајо Валекано.

Во пресрет на Мундијалот во Русија, селекторскиот договор го продолжија и селекторите на Германија Јоаким Лев и на Белгија, Роберт Мартинез.

Ловрен: Подготвен сум да го сопрам Роналдо

 Дефанзивецот на Ливерпул Дејан Ловрен изјави дека е подготвен да го чува најдобриот играчи во светот, Кристијано Роналдо и да придонесе за победата на својот тим над Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампионите во Киев.

Хрватскиот стопер често беше критикуван за пропусти, но со голема доза на доверба го чека мечот со Реал.

- Иако имаше лоша сезона во Примера, Роналдо постигна 30 голови, го почитуваат и е еден од најдобрите светски напаѓачи. Пред мене е предизвик, ама јас сум подготвен да го запрам, изјави Ловрен за британските новинари.

Ливерпул оваа сезона во Лигата на шампионите прими 13 гола, додека Роналдо постигна 15, погодуваше речиси на секој меч, освен на последниот против Баерн Минхен.

Финалето Реал Мадрид - Ливерпул ќе се игра в сабота (26 мај) на Олимпискиот стадион во Киев. 

Вест Хем го промовира Пелегрини

Мануел Пелегрини од денеска и официјално е нов менаџер на премиерлигашот Вест Хем.

Чилеанецот и клубот од Лондон постигнаа договор за тригодишна соработка.

Сите детали биле договорени вчеравечер, по што двете страни го потпишале договорот, објавија англиските медиуми.

Пелегрини на клупата на Вест Хем ќе го наследи Дејвид Мојс кој си замина по само шест месеци, откако клубот сезоната ја заврши на 13. место.

Претходните две години чилеанскиот фудбалски стручњак го предводеше кинески Хебеј. Во Премиер лигата пред четири години со Манчестер Сити го освои шампионскиот трофеј.

притисни ентер