Ванковска:Прогласот на „200“ беше тајм аут, немојте да брзате

Гостин во најновото издание на „Само вистина“ беше универзитетската професорка Билјана Ванковска, која е едена од потписниците на прогласот на 200 интелектуалци и јавни личности кои побараа прекинување на преговорите за името и негова правна разврска преку Генералното собрание на ОН.
Ванковска посочи дека токму прогласот беше со цел да се каже ставот дека за ова прашање не треба да се брза, односно како што вели, зошто Владата брза, за прашање со кое Македонија се доведува во ситуација да прифати било какво решение, кое би можело да доведе до дестабилизација внатре во државата, особено ако од Букурешт се знае дека не мора приемот да биде на НАТО самит, туку на секој министерски состанок. 

Внатре во државата вели таа едвај нешто да функционира, институциите ги дерогираме повторно, одлуките се носат вон институциите, растат тензиите и сега околу Законот за јазиците, што е уште една капка во чашата која е преполна.
Ванковска изјави дека една од причините за прогласот е да се испрати и пораката дека Владата треба да биде транспарентна во однос на прашањето за името кое за граѓаните создава вознемиреност, кога ги нема точните информации.
Не може на граѓанинот да му кажеш молчи,ние имаме право да знаеме за она што не вознемирува на државно ниво, како  на граганин  може да му кажеш овде збори овде молчи, и тоа го сметам за скандалозно и тоа ни го должат. Ние немаме национален туку политички консензус, истакна Ванковска.

За спорот околу името, за Законот за јазиците, за реформите, за политичките случувања во следните месеци, погледнете во најновото издание на „Само вистина“.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер