Белата куќа потврди – Нетанијаху лажеше

Белата куќа го демантираше тврдењето на Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху дека со администрацијата на Трамп разговарал за анексија на еврејските населби на Западниот брег.

,, Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија на западниот брег , се погрешни. САД и Израел никогаш не дискутирале за таквиот предлог . Фокусот на претседателот останува исклучиво на Израелско – Палестинската мировна иницијатива.” , изјави портпаролот на Белата куќа Џош Рафаел .

Претходно Нетанијаху изјави дека веќе извесно време разговара со Американската администрација за проширување на суверенитетот на Израел врз еврејските населби на Западниот брег.

Изјавата Нетанијаху ја дал на состанокот на неговата партија Ликуд , потврди портпаролот, Давид Амсалем.

,, Премиерот Бенјамин Нетанијаху ги известил Американците за иницијативата изнесена во Кнесетот и тие ја изразија својата недвосмислена позиција дека се посветени на напредокот на мировниот план на претседателот Трамп .” Ова е наведено во соопштението на Израелската влада неколку часа по изјавата на Нетанијаху.

Веднаш по ова , следуваше демант од Белата куќа во кој се наведува дека на оваа тема воопшто не се разговарало . 

Гром “спржи“ автобус во Грција

Меѓуградски автобус изгоре од удар на гром на североистокот на Грција.

Меѓуградски автобус изгоре од удар на гром на североистокот на Грција, а притоа ниту еден од патниците не бил повреден, соопшти грчката противпожарна служба.

Ова се случило на патот од Александрополис до Орестијада, оддалечена околу 20 километри, во близина на границата со Турција.

Громот удрил во автобусот за време на врнежите во попладневните часови.

Автобусот се запалил, а возачот го запрел возилото и ги евакуирал 12 патници и кондуктерот.

Како што пренесува „АП“, нема повредени.

Пожарот го гаснеле 18 пожарникари со шест противпожарни возила.

Прекин во снабдувањето со вода на дел од Гостивар

Гостиварското јавно комунално претпријатие „Комуналец“ за утре најави повеќечасовен прекин во снабдувањето со вода за пиење на дел од градското подрачје. 

Причината како што наведуваат од таму е санирање на дефект.

- Прекинот е заради изведување поправки на цевководот во близина железничката станица. Планирано е тој трае до пладне, односно до поправка и и негово оспособување. Во овој период дел од корисниците во градот кои се снабдуваат со вода од градскиот водовод, нема да добиваат вода, информираат од ЈП Комуналец.

Покрај тоа, за утре се планирани прекини во снабдувањето со вода за пиење на целото гостиварско подрачје.

- Тоа е планирано да почне од утринските часови. Прекините ќе бидат во функција на пробно пуштање во работа на пречистителната станица и подготовките за редовно снабдување со филтрирана вода. Од овие причини бараме разбирање од граѓаните, потенцираат од ЈП „Комуналец“.

Сончево, температура до 32 степени, попладне нестабилно

Времето претпладне ќе биде сончево со мала локална облачност. 

Попладне облачноста ќе се зголемува главно во планинските региони на север и на запад, каде ќе има услови за краткотрајна нестабилност, некаде проследена со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од девет до 16,  дневната од 25 до 32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје претпладне сончево со мала локална облачност, а од пладневните часови и во Скопската котлина ќе се зголемува облачноста, која во планините ќе има услови за краткотрајна нестабилност. Утринската температура ќе биде 14, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Во следните денови ќе преовладува стабилно и топло време, а во попладневните часови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи, особено во западните и јужните делови. Температурите нема многу да се менуваат, а ветерот ќе биде главно северен. /МИА

притисни ентер