Сибирски рецепт против грип – голи на -30 се полеваат со вода

Децата во Сибир од најамал возраст се учат на студ . На минус 30 ги полеваат со вода и мораат да трчаат голи по снег.
8 часот наутро во сибирскиот град Краснојарск. Во детската градинка невообичаен почеток на наставата. Опрема од долна облека, трчање по снег поливање со вода на – 30 степени. Овој ритуал е превентива како децата да не се разболат од грип. Спартанскиот начин на јакнење на имунитет треба да го прифатат и потпишат родителите.

Иако зачудувачки во однос на континенталните потопли зими, каде децата не можат да одат од преоблечност. Сибирските педијатри со совет многу облека, многу настинки и низок имунитет.

Сибирските зими се сурови. Таму температурите достигнуваат и до -6о степени под нулата, каде навистина од дете човек треба да се челичи од дете за да биде издржлив. 


Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер