Меѓународна изложба на олдтајмери во Свети Николе

Пежо 404, стар безмалку половина век, е прогласен за еден од најубавите Македонски олдтајмери на последниот собир на љубителите на стари автомобили, што деновиве се оддржа во Свети Николе.
Затоа е и добитник на Гран при на собирот, што е од интернационален каракатер. Поклониците на олдтајмерите се едногласни во оценката, да се оддржи автомобил стар повеке децении не е ни најмалку лесна работа.

-      Потребно е доста љубов, внимание и секако време, стариот автомобил да им пркоси на годините, да не речам децениите. Тој е исто како член од семејството. Всушност, олдтајмерот е како виното. Што е постар тоа е и подобар и се рабира поубав, изјавиДраган Марковиќ од Врање , Република Србија.
Помегу 30 те старци на четири тркала најмногу внимание предизвика пик ап, за кој сопственикот тврди дека во еден здив поминал 11 држави во Европа, или околу 9000 километри без ниту еден најмал дефект.
-      Да, ова возило ја помина цела Европа, поточно 11 држави или безмалку 9000 километри и тоа без ниту еден најмал дефект на моторот или бил кој останат дел од возилото. Посебно сум горд на него, изјави Зоран Динчиќ од Ниш, Република Србија.

Организаторот на несекојдневната ревија на стари но добро зачувани автомобили, светиниколскиот клуб на љубители на олдтајмерти во соработка со Славјанскиот универзитет Державин од Свети Николе е презадоволен од одзивот на оние кои ги сакаат овие автомобили. За следниот собир најави поголем број на учесници.

-      30 учесници се на овој прв,а се надевам да прерасне во традиционален собир на олдтајмери од интернационален карактер, тука во Свети Николе. Задоволен сум како организатор на одзивот, не само од наши македонски фанови на ваков тип автомобили, но и од соседните држави, изјави Стефан Горчев – организатор.

За највпешатливите модели, беа доделени и награди. Помегу старите убавеци на четири тркала внимание на посетителите зема овој мини морис со добро зачувана и оддржувана внатрешност. Интерес побуди и овој мерцедес, како и популарниот фризиран Фичо.

Италијански готвач открива како правилно се јаде пица

Постои начин на јадење на пица за кој италијанскиот готвач Стефано Цирен изјавува дека е единствениот вистински начин на консумација.

Додава и дека ретко кој јаде на таков начин.

Италијанците ова јадење го спремаат многу често и со многу внимание. Некој ја сече на триаголници, па со прсти го зема секое парче и грицка од врвот до корите.

Други пак ја сечат и ја јадат со виљушка, трети тргнуваат од средината, бидејќи не можат да го дочекаат најдобриот дел, па се побавно кон кората која на крајот ја оставаат.

Готвачот Стефано Цирен изјавува дека вистинскиот начин е да се преклопи еднаш, па уште еднаш и да се јаде како сендвич.

„Треба да ги стиснете рабовите на пицата, левата и десната страна да се преклопат. Пицата мора да биде мека, никако крцкава. Тоа е улична храна која се јаде во движење. На тој начин ја јадат луѓето во Неапол“ – објаснил за „Дејли меил“.

Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а кој бил паркиран на пистата во Ново Мексико скоро четири децении, повторно е на продажба.

Елвис, како што се наведува, самиот ја дизајнирал внатрешноста на авионот.

Црвениот авион од 1962 година, нема мотор и неопходна е обновата на пилотската кабина, пренесува „АП“.

Сајтот за аукција „IronPlanet” објави дека авионот со седишта од црвен сомот и црвен тепих се враќа на продажба, откако моменталниот сопственик го купил минатата година за 430.000 долари.

Тврди дека спиела со милион мажи: Порано ми купуваа автомобили, а сега добивам само бакшиш

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во својот живот спиела со милион маж за пари.

Со проституција почнала да се занимава на 18 години, откако направила неколку разголени фотографии со својата сестра близначка.

„Имав повеќе од милион клиенти. Почнав уште како тинејџерка. Се започна кога јас и мојата сестра направивме сет разголени фотографии за еден магазин. Подоцна фотографот ни рече дека би биле добри за снимање на филмови, бидејќи сме близначки“ – раскажува таа за „Мирор“.

После скоро 15 години, Кат ја напуштила долгогодишната професија за да се занимава со хуманитарна работа, а воедно да работи и во еден локален паб.

„Чудно ми е бидејќи постојано размислувам како сум можела да работам еден час за 140 фунти, а денеска работам за седум фунти“  - изјавува таа.

„Кога бев ескорт ми купуваа автомобил и ми плаќаа летувања, а сега добивам само 20 отсто бакшиш“ – се пожалила Кат.

„Мојот типичен ден почнуваше во девет наутро. Луѓето го сакаа утрото бидејќи сакаа да се опуштат пред работат. Никогаш не знаев кога ќе биде најголемата гужва, но главно тоа беше навечер, околу 18 часот и во неделите околу 15 часот“ – тврди таа.

Клиентите ги делела на две групи – оние кои бараат друштво и кои спрема неа се однесувале како спрема девојче и оние кои биле агресивни.

„Еден доаѓаше само кога жена му одеше во шопинг, друг ми купуваше автомобили и ме водеше во Париз и Рим. Со него се чувствував како да сум Џулија Робертс“ – изјавува и додава дека во целата кариера имала само една потенцијално опасна ситуацијата кога клиентот ја нападнал и и ги земал парите.

 

притисни ентер