Заменикот на Заев поднесе оставка - по 4 часа реизбран!

Само 4 часа Струмица беше без заменик градоначник. Костадин Костадиновски кој 2 месеци е на замена на досегашниот градоначалник Зоран Заев денеска на почетокот на седницата си даде оставка.

Во 2 часот беше соопштено дека си дал оставка и пак се врати во советот на општината како советник.

Сите советници присуствуваа се обраа да гласаат за точките на дневен ред,но откако се дозна дека заменик градоначалникот си поднел оставка советниците на ВМРО ДПМНЕ побараа соодветно образложение, дали ваквата одлука е во законска рамка односно за тоа дали тој, како предлагач на точките има право и да гласа за истите.

Се дебатираше по ова прашање дури 2 часа.

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ бараше и автентично толкување од Инспекторатот за локална самоуправа.

Но одговорите кои ги добија од страна на претседателот и секретарот на советот неа прифатливи па решија да ја напуштат седницата.

На денешната 50 –та седница на советот на О.Струмица  советниците кои во моментов по оставката на Костадиновски имаат вкупно 12 советници на сметка на советничка група на СДСМ, а паралелно и кворум за работа не беа спречени да го спроведат дневниот ред а истовремено и да го изгласаат.

Советниците на советничката грипа си отидоа,но  по 4 часа седницата доживеа кулминација.Бидејќи општината остана без вршител на должност – заменик градоначалник на точка на дневен ред беше ставена и предлог одлуката за избор на нов.

Повторно беше предложен досегашниот Костадин Костадиновски за што тој и ја прифати одлуката.

Па така после неколку часа пак ја доби функцијата заменик градоначалник на О.Струмица

Во Германија дозвола за азил со поткуп од 1000 евра

Германија пред голем скандал откако беше откриено дека во градот Бремен биле издавани дозволи за азил со поткуп на администрацијата.

Сумата наводно била 1.000 евра, а надлежните се обиделе да го скријат овој скандалот.

    Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е под засилен притисок во рамките на владата, но и од надвор од неа поради начинот на кој се справува со „големите нерегуларности“ во процесот на издавање дозволи за азил.

Германија со денови ја тресе голем скандал откако беше откриено дека канцеларијата на службата за мигранти и бегалци (БАМФ) во бремен им доделила азилантски статус на речиси 1.200 бегалци без почитување на процедурата. Сомнежите се дека статусот бил доделуван со мито, а во центарот на вниманието е поранешната шефица на локалната канцеларија во Бремен.

Нова демократија бара Ципрас да одговори дали и понатаму се разговара за Илинденска Македонија

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса, смета потпретседателот на грчката опозициска партија, Нова демократија Костис Хаѕидакис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис вели дека партијата, преку нејзиниот претседател Мицотакис, вчера два пати од грчкиот парламент „побара од премиерот да разјасни дали продолжува да разговара за името Илинденска Македонија“.

- Ципрас два пати се направи дека не го слушна. Неговиот молк на Грците им создава оправдана загриженост дека овој неприфатлив предлог, што е олицетворение на скопскиот иредентизам, уште се наоѓа на преговарачката маса. Господинот Ципрас треба денес и јасно да одговори на прашањето на Нова демократија, вели Хаѕидакис во неговата изјава. /МИА

Ѓорѓиевски и Петровски во „Само вистина“: Дијаспората во Австралија е против промена на уставното име

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија.

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија, Мелбурн Стефан Ѓорѓиевски Поешевски маркетинг менаџер во два весника и почесен член на фудбалскиот клуб „Престон Македонија“ и Аце Петровски претседател и доживотен член на КУД ,,Никола Карев“ од Мелбурн. 

И двајцата во „Само Вистина“ говореа за она што и е потребно на дијаспората во Австралија за полесна комуникација  со матичната земја, но и за тоа зошто дијаспората покажа многу мал одѕив на изборите во 2011 и 2014-та година а се потрошија околу 3 милиони евра. Стефан Ѓорѓиевски Поешевски и Аце Петровски информираа дека Македонците во Австралија не биле задоволни од предлозите за пратеник, кога би бил тој предлог на наш избор а не да ни го бира СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ тогаш ние би гласале повеќе, велат.

И двајцата порачаа дека дијаспората е против менување на уставното име, реагираат што министерот за дијаспора Адеми не отишол да ги посети и очекуваат дека со Законот за дијаспора и со Стратегијата за дијаспора 2018-2023 година дека ќе им биде полесно да ги артикулираат нивните потреби и барања. Рекоа дека околу стотина Македонци од Австралија сакаат да инвестираат во Македонија и дека треба отвореност на владата и институциите за да ги привлече.

Повеќе гледајте во видеото на „Само Вистина“

притисни ентер