Кривични пријави за двајца општински службеници од Дебар

Полициската станица од Дебар поднесе кривични пријави против две лица од Дебар, поради постоење основи на сомневање дека се сторители на казнени дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „бесправно градење“.
Првопријавениот  П.П. (61) како раководител на Секторот за урбанизам и комунални рабооти во Општина Дебар и Г.Ц. (50), архитект во општината, во периодот од 24 до 27 декември 2103 година, злоупотребувајќи ја службената положба и овластување и како надлежни за вршење на работите од уредување на просторот, од инвеститорот З.Б. од Дебар, спротивно на условите предвидени со деталниот урбанистички план (ДУП) прифатиле и одобриле основен проект за градба на станбено деловен објект од втора категорија на ул.„Братство-Единство“ во Дебар. 

Тоа го направиле иако увиделе дека проектот предвидува градба на станбено-деловен објект со димензии во висина поголема за 1,86 односно 3,53 метри од предвидените со ДУП на посочените катарстарски парцели. Пријавените, свесно и спротивно на одредбите од Законот за градба и Законот за просторно и урбанистичко планирање, се согласиле со таквиот основен проект и потпишале дека доставената документација односно основниот проект е во согласност со ДУП. На тој начин инвеститорот наместо поткровје изградил цел кат. Таквата состојба е констатирана и од општинскиот овластен градежен инспектор при вршење инспекциски надзор за што на 28 март 2014 година е составен записник.

Со тоа, по основ на разлика на цена за метар квадратен на стамбен простор и поткровје и нереално исплаќање на надоместок за уредување на градежно земјиште, на З.Б. и овозможиле противправно да се стекне со имотна корист во износ од 1.531.248 денари и со тој износ  го оштетиле буџетот на Република Македонија. /МИА

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер