Погодени се, области на границата Иран – Ирак, истокот на Јапонија и Костарика.

Tanjug-APВо страшниот земјотрес во Иран и Ирак има повеќе од 200 загинати. Во силниот земјотрес кој ја погоди областа Кеменшах на границата меѓу Иран и Ирак, според последните информации 210- луѓе го загубиле живото а повеќе од 2800 се повредени. Агенциите пренесуваат дека силата на земјотресот била меѓу 7 и 7,9 степени според Рихтер.

Zemljotres 5,8 stepeni kod istočne obale Japana

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска на источниот брег на Јапонија., соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот чија првична сила била проценета на 6,1 степен според  Рихтер ја погодил областа на 351 километар источно од Шендај на островот Ноншу, на длабочина од 9,5 километри. Јапонската метеоролошка служба информираше дека силата на земјотресот била 5,7 степени според Рихтер.

Snažan zemljotres pogodio Kostariku

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер денеска го погоди и брегот на Костарика, но за среќа во земјотресот нема жртви, ниту пак е причинета материјална штета. Исто така не било издадено ниту предупредување за опасност од цунами. 

Датум на објава: понеделник, 13 ноември 2017 во 09:41
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 10:46

коментари

остави коментар