Со победата, предноста ја зголеми на 59 бодови во генералниот пласман пред Себастијан Фетел, возач на Ферари. Фетел не ја заврши трката на патеката Сузука.

Хамилтон ја оствари 61-та победа во кариерата, а осма во сезоната со резултат од еден час 27 минути и 31 секунда.

Луис Хамилтон во следната трка во САД би можел да освои четврта шампионска титула ако победи, а Фетел не се пласира меѓу првите петмина. 


Датум на објава: недела, 08 октомври 2017 во 14:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар