Ночески освои трета награда, а Јованоска ја освои наградата „најелегична песна“ во конкуренција од 1.470 песни од речиси исто толку млади поети од Босна и Херцеговина, Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора и Грција.

Јованоска и Ночески, кои учат во основното училиште „Кире Гаврилоски-Јане“, истакнаа дека на фестивалот имало многу дружење и активности.

- На почетокот бев скептик дека ќе влезам во финалето, но бев пресреќен кога сфатив дека сум и награден, изјави Ночески.

Ерика информира дека учествувала со нејзината елегична песна „Тага“ и изрази благодарност до нивното училиште и спонзорите кои го поддржале овој натпревар.

Според професорката по македонски јазик и ментор на учениците, Сузана Николоска фестивалот бил збогатен со многу едукативни содржини.

- Фестивалот почна со едукативен час за Алекса Шантиќ. Учениците се запознаа со оваа маркантна личност. Потоа продолжи дебата на жири- комисијата со учесниците. Имаше многу содржини со рекреативен карактер, богата програма и беа организирани посети на многу значајни споменици, рече Николоска. /МИА

Датум на објава: среда, 07 февруари 2018 во 15:54
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар