Минатата година во Баку, Германецот намерно го удри противникот, сметајќи дека тој го забавува неговото движење на патеката, што доведе до многу коментари и до влошување на односите меѓу нив.

Пред неколку дена пак, Хамилтон на прашање за нивните односи изјави дека „го очекува најлошото, но се надева на најдоброто“ и сега Фетел се согласи со големиот ривал, откако очекувањата се повторно големата битка да биде меѓу Мерцедес и Ферари.

- Се согласувам со него. Мислам дека Мерцедес е фаворит, но ако сме многу блиску до нив, уште поблиску од минатата сезона, тоа ќе биде одлично. Сепак, годината е долга, па сега е рано да се прават генерални заклучоци, изјави Фетел, кој ќе се обиде да ја донесе првата титула на Ферари кај пилотите од 2007-та.

Четирикратниот шампион со Ред Бул изјави дека во тимот има голема желба да се врати титулата во Маранело.

- Ова е нашата голема амбиција и цел за сезоната. Сите старееме, но и чекањето се продолжува, па сакаме да ставиме крај на тоа, додаде германскиот пилот./МИА

Датум на објава: четврток, 01 март 2018 во 19:22
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар