Претходно рекордот по посетеност на Грен слемот во Мелбурн изнесуваше 728.763 гледачи постигнат во 2017 година.

Најголемата публика во еден ден беше регистрирана на 20 јануари, саботата - 87.000 за дневните и вечерни мечеви.

- Музиката, храната, забавата за деца под 14 години кои само за пет долари можат да престојуваат 12 часа во Зоната за забава, придонесоа се повеќе гледачи да дојдат и да следат тенис на Австралија опен, информира директор на турнирот Крег Тајлан.

Приходот на Австралија опен се  зголеми од 205 милиони долари во 2015 до 259 милиони во 2017, но Наградниот фонд е најнизок од сите четири Грен слема - 44 милиони долари, колку што е и на „Ролан Гарос“, но оваа година организаторот во Париз ќе го зголеми./МИА

Датум на објава: понеделник, 29 јануари 2018 во 11:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар