МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

вторник, 13 февруари 2018 во 16:39
img

Пилотска грешка – најверојатна причина за падот на Рускиот авион
Истрагата откри дека најверојатна причина за падот на авионот во близина на Москва е пилотска грешка .

Истражителите утврдиле дека најверојатно причина за авионската несреќа во која загинаа 65 патници и шест членови на екипажот , е тоа што пилотот пред полетувањето заборавил да го активира греењето на опремата за мерење притисок . Тоа резултирало со погрешни податоци за брзина на летот.

По извршената анализа на црната кутија со податоците за летот , Меѓудржавниот комитет за воздухопловство соопшти дека до падот на авионот во неделата дошло поради тоа што пилотите виделе различни податоци на двата индикатора за брзина на авионот .

Авионот падна во неделата на само 80 километри југоисточно од Москва . 


КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА