Еве што пишува новинарот Мајкл Вулф во својата книга за Доналд Трамп, насловена “Оган и бес: Белата куќа на Трамп одвнатре”:

Трамп воопшто не сакал да стане претседател и по победата бил не помалку шокиран од своите советници кои сите заедно го сметале за некомпетентен – тоа е само едно од скандалозните тврдења во книгата на Мајкл Волф, која за неколку дена се искачи од 48 449 до највисокото место на најпродаваната книга на Амазон.

Извадоци од книгата беа објавени во голем број западни медиуми, а Доналд Трамп реагираше луто – најмногу на едно обраќање за бркањето на  поранешниот  главен претседателски советник Стив Банон. Ова е состанок што се одржал во јуни 2016 година во Трамп тауер. И кој, според Банон, бил “непатриотски” и “предавнички”. На неа Трамп-помладиот, Џаред Кушнер и Пол Манафорд разговарале со Руси кои нуделе информации за Хилари Клинтон, тврди Вулф во својата книга, цитирајќи го Банон. Адвокатите на претседателот веќе се заканија дека ќе преземат правни дејства против книгата.

Мајкл Волф, за кого некои набљудувачи велат дека е склон кон сензационално пишување, разговарал со повеќе од 200 лица, меѓу кои и самиот Доналд Трамп, Стив Банон и луѓе од “внатрешниот круг” на претседателот. Заедно со тврдења кои можат да имаат сериозни правни и политички последици, 336-те страници на книгата содржат и други, делумно многу зачинета откритија за случувањата во Белата куќа под менаџментот на Трамп.

Сегашниот патник на Белата куќа навистина не сакаше да стане претседател на сите. Волф тврди дека Трамп срамно ги искористил изборите за да ја зголеми својата ТВ-кариера. По победата тој не беше помалку шокиран од неговите советници, кои ги сметаше за неспособни. Трамп првично рекол “ебати работата”, но потоа брзо се увери дека заслужува да биде претседател.

Според Вулф, немало човек кој има да каже добар збор за Трамп. Авторот патем пишува: „Тој не читаше. Дури не ги ни гледаше текстовите. Некои мислеа дека од практична гледна точка тој е лошо образован. Други велеа дека страда од дислексија. Во сите случаи неговата способност да перцепира беше ограничена. Трето, доаѓаме до заклучок дека тој не чита, зашто не му се наметнува тоа. И дека фактички тоа е еден од главните атрибути на популист. Тој беше пост-образуван  – само гледа телевизија. не само што не читаше – тој и не слушаше. Претпочита сам да зборува и се потпираше претежно на сопственото искуство. Нешто повеќе ечеше: Неговата способност за концентрација беше исклучително слаба “.

Вулф ги опишува ќерката на Трамп Иванка ( “глупава како слама”, според Банон) и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер како ладнокрвни кариеристи кои користат го Трамп за лични цели. Иванка, која сама сонува  еден ден да стане претседателка, се потсмевала на несмасната фризура на татка си, потпкрепена  со евтиниот препарат “Само за мажи”.

Советникот Кејти Волш рече дека контактот со Трамп е “како да се обидува да разбере што сака детето”. И медиумскиот шеф Руперт Мардок, чија ТВ Фокс беше меѓу најгласните насмевки на Трамп, некогаш го нарекуваше идиотот. Слични изјави Волф им  препишува и на министерот за финансии Мунчин, советник за безбедност Мекмастер и поранешен директор на кабинетот Прибус. Економскиот советник Гери Кун го нарече Трамп “глупав”.

Според Волф, Доналд Трамп се чувствувал несигурен во Белата куќа и често се повлекувал во спалната соба каде што спиел без својата жена Мелани.

„Има три телевизори таму, и персоналот не треба да допира ништо, особено не неговата четка за заби.”

Покрај тоа, Трамп преферирал да јаде главно храна на Мекдоналдс – поради страв дека некој може да го отруе.

Датум на објава: недела, 07 јануари 2018 во 10:28
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 15:23

коментари

остави коментар