Книгата е приказ на осуммесечниот притвор на Кежаровски во затворот Шутка и беше промовирана во ноември на универзитетот ФОН.
- Таа ги отсликува приликите во државата низ сеќавањата додека бев во затвор. Мито, корупција, прекршувања на човековите права, лош здравствен систем, притисоци, закани. Ова сакам да е последна ваква книга што некој ја напишал кај нас....Неправдата постои откако е создаден светот. Тешко се победува, но тоа не значи дека треба да се откажеме од потрагата по правдата или, уште пострашно, да ги затвориме очите и да бидеме неми набљудувачи, истакнува авторот Кежаровски. 

Датум на објава: среда, 03 јануари 2018 во 08:37
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар