На последната трка од првенството Гранж најдобро се снајде во тешките услови (постојано врнеше снег за време на трката).

Французинот постигна време од 1:57.47 минута што беше доволно за златниот медал и тоа за него е вторпат да победи на светските првенства, претходно во 2011 година беше прв во Гармиш Партенкирхен.

Среброто и бронзата ги освоија германските скијачи Фриц Дофер и Феликс Нојројтер, кои заостанаа 35 односно 55 стотинки зад победникот.

Најголемиот фаворит за првото место Марсел Хиршер, кој беше прв по првата трка направи грешка во втората и остана без пласман.

Македонскиот скијач Антонио Ристевски, кој стартуваше во оваа дисциплина не ја заврши првата трка.

Датум на објава: понеделник, 16 февруари 2015 во 09:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар