Максималниот учинок на домашните тимови го потврди Макаби кој во последниот меч од синоќешната програма од 20.коло, во Тел Авив ја победи екипата на Уникс Казан со 60-52.

Претходно тоа го стори и Црвена звезда која до седмата последнователна победа во Евролигата стигна со триумфот над Панатинаикос со 72-66. Турското дерби меѓу Фенербахче и Галатасарај заврши со триумф на Фенербахче со 85-80.

Денеска ќе се играат останатите пет средби со кои ќе биде комплетирана оваа рунда, а двојките се:

ЦСКА Москва - Анадолу Ефес,
Дарушафака – Жалгирис,
Барселона – Басконија,
Олимпијакос – Бамберг и
Реал Мадрид – Армани Милано.


На табелата, со биланс од 14 победи и 5 порази, на првите две позиции се Реал Мадрид и ЦСКА Москва, по кои следуваат Олимпијакос со 13-6, Фебербахче со 13-7 и Црвена звезда која сега има ефект од 12 победи и 8 порази. 

Датум на објава: петок, 27 јануари 2017 во 11:53
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар