Последни вести

Најважни вести

САД го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО (ВИДЕО)

Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерств...

Ден на македонската револуционерна борба

По тој повод, владина делегација предводена од заменик-министерот за култура Владимир Лазовски ќе...

Тодор Петров и Мухамед Халили во „Само вистина“

Тезата дека со недобивањето на датумот за преговори може да се дестабилизира Балканот не држи вел...

Германски „Герешајмер" ја почнува изградбата на првата фабрика во ЈИЕ со седиште во Скопје

Ова е прва фабрика на германската компанија во Југоисточна Европа, а земјава беше избрана како поволна бизнис дестинација во конкуренција со Србија и Романија. На свеченоста ќе се обрати премиерот Зоран Заев, вицепремиерот зад...

Сан Франциско забранува приватни возила во центарот на градот

Поради сообраќајниот метеж на улицата Маркет, Сан Франциско ќе го забрани сообраќајот за приватни автомобили, а градските власти го направија овој чекор затоа што сакаат да го намалат загадувањето, да го направат сообраќајот побр...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Европскиот Парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат пристапните преговори со Унијата, а вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус на последниот самит, пред сѐ поради противење...

Сончево со температури над просекот

Во Скопје слично време со утринска температура до 7 степени и дневна до 27 степени. Стабилното и суво време ќе се задржи и во наредните денови со натпросечни дневни темепратури за овој период од годината.

Се појави најмалиот персонален компјутер на светот (ВИДЕО)

Има димензии од 50х50х40 милиметри и може лесно да се изгуби поради минијатурните димензии. „Mini box“, сепак, со помош на Wi-Fi приклучок , безжична тастатура и маус, станува персонален компјутер со прилично цврст...

Застрелан ученик во пукотница во средно училиште во Калифорнија (ВИДЕО)

Во тек е потрага по вооружениот напаѓач, а очевидци изјавиле на полицијата дека напаѓачот испукал три до четири куршуми од пиштол пред средното училиште Ридвеј и избегал, изјави полицискиот службеник Самер Глокнер. Еден ти...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми