Последни вести

Најважни вести

Груевски снимен во Будимпешта, ги избегна новинарските прашања

Во меѓувреме, се појавија и првите снимки од животот на експремиерот во Будимпешта..  Здр...

Мицотакис го обвини Ципрас дека „го разменил договорот од Преспа со пензиите“

На синоќешната дебата за поништување на одредбите за кратење на пензиите, во преден план исплива ...

Скопје со денови е парализирано од неколку десетици граѓани

Дванаесет дена центарот на Скопје е блокиран поради што отежнато се одвива сообраќајот низ целиот...

Владата го усвои финалниот текст на предлог амандманите

Како резултат на јавната расправа,  најголеми измени има во текстот на амандманот 36 со кој се изменува и дополнува членот 49 од уставот.. Тој сега гласи:    -Републиката ги штити, гарантира и негува особеностит...

Александар Пандов и Сафет Бишевац во „Само Вистина“

На 27 април имаше незаконски избор на собраниски претседател, рече Пандов. Класичен обид за државен удар од страна на претходната власт, рече Бишевац. Има двотретинско мнозинство за уставните измени, процесот мора да се за...

Тереза Меј го преживеа гласањето доверба

Со 200 гласа за и 117 против британската премиерка Тереза Меј го преживеа гласањето доверба во нејзината партија.  Таа останува на чело на владејачката Конзервативна партија и местото премиер со тоа што најмалку една годи...

Поранешниот адвокат на Трамп доби тригодишна затворска казна (ВИДЕО)

Адвокатот Мајкл Коен , кој изјави дека би примил и куршум за Трамп, доби казна затвор од 36 месеци. Тој на изрелувањето на казната пристигна со членовите на семејството. Коен е првиот од блиските соработници на Трамп кој ќе биде ...

Дали вечерва Меј ќе биде сменета и кој е можниот наследник?

За да почен процесот беа потребни потписите од 15 проценти од пратениците на владејачката партија во Долниот дом на Парламентот , односно 48 мина. Гласањето почнува во 19 и ќе трае до 21 часот За да остане на функција на Меј ќ...

Поранешниот градоначалник на Ново Село порано излезе од затвор

Наместо шест, издржа затворска казна од пет месеци поради обидот за шверц на цигари. Веста ја потврди директорот на струмичкиот затвор, Борче Цветков.  Тој изјави дека Стојчев од затвор излегол еден месец порано, бидејќи ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми