Епидемијата на коронавирусот во Кина се смирува

Кина денеска регистрира најмал број нови случаи на зараза со коронавирусот во изминатите две недели, како надополнување на мислењето на кинескиот стручњак, дека епидемијата треба да заврши до април.

Кинеските власти забележаа 2015 нови случаи, со што вкупниот број достигна 44.653. Ова е најмало дневно зголемување на бројот на заболени од 30 јануари.

Податоците се објавени еден ден откако епидемиологот Џонг Наншан предвиде дека епидемијата во Кина ќе се искачи уште овој месец, а потоа ќе опаѓа.

Но, Светската здравствена организација (СЗО) ја спореди заканата од епидемија со тероризам.

„Се шири на други места и епидемијата е на почеток“, изјави Дејл Фишер, шеф за координација на СЗО, Глобална мрежа за предупредување и реакција на епидемии, во интервју во Сингапур. „ Во Сингапур сме на почетокот на епидемијата“.

Во Сингапур досега се пријавени 47 случаи, а околу 300 вработени се евакуирани од најголемата банка ДБС во Сингапур, бидејќи еден вработен бил заразен.

Под официјалното име , вирусот Ковид-19 се рашири во повеќе од 20 земји во светот. Досега, две лица починаа надвор од Кина: едно во Хонг Конг и едно на Филипините.

Најновите кинески податоци покажуваат дека бројот на загинати во вторникот се зголемил за 97 и изнесува вкупно 1.113. Сепак, социјалните медиуми покренаа сомнежи за доверливоста на податоците откако владата ги измени упатствата за класификација минатата недела.

Најголемото кризно жариште надвор од Кина е јапонскиот крстосувач, со број на заразени од коронавирус , што се искачи на вкупно 175. На бродот има тројца Македонци.

Крузерот е ставен во карантин на две седмици откако пристигна во Јокохама, јужно од Токио, на 3 февруари, откако маж што се симнал во Хонг Конг бил заразен со вирусот.

Новинската агенција Кјодо го цитираше Министерството за здравство дека од 39 случаи, 10 заразени биле членови на екипажот, а 29 биле патници и биле однесени во болница.

Камбоџа, во меѓувреме, се согласи да го прими крстосувачот МС Вестердам со 1455 патници и 802 членови на екипажот. Бродот одби да го прими Тајланд, Јапонија, Тајван, Гуам и Филипините, плашејќи се од можна зараза.

Деветгодишно дете , жртва на мобинг, мајка му се плаши дека ќе се самоубие (ВИДЕО)

Мајка од Австралија сподели на социјалните мрежи приказна со која сака да предупреди за сериозните последици од злоупотребата на нејзиниот син.

Јарака Бејлс објави видео од нејзиниот син, Куеден, кој е роден со генетско нарушување што предизвикува џуџест раст. На видеото е прикажано момче (9) кое незапирливо плаче во автомобилот, откако друго дете во училиштето го задева за неговиот изглед.

„Сакам да се прободам во срцето. Некој нека ме убие ’, се слуша момчето како плаче.

Неговата мајка, Јарака, рече дека со објавување на видеото, сакала да ја подигне свеста за малтретирање и злоупотреба, но и да добие совети од другите родители за тоа како да се справи со последиците. Една од последиците е самоубиствените мисли на нејзиниот син.

„Сакам сите да знаат како злоупотребата влијае врз нас. Еве што му прави. И, тогаш сите се прашуваат зошто има самоубиства меѓу децата “, се слуша мајката на снимката додека и самата плаче.

„Сакам луѓето да знаат колку ова ни штети на нас, на целото семејство. Морам да внимавам на него да не се самоубие “, додава таа.

Мајката исто така рече дека се надева дека училиштата подобро ќе ги едуцираат другите деца за децата со посебни потреби, така што нема постојано да се исмеваат со нејзиниот син.

Откако вчера го објави ова видео, било видено дури 11 милиони пати и мајката доби безброј пораки за поддршка.

На 73 години прави чуда во теретана (ВИДЕО)

73-годишната Лорен Брузоне е најредовна во салата каде неуморно вежба со својот тренер Весли Џејмс.

Лорен има 73 години, но тоа не ја спречува да вежба секојдневно, а своите достигнувања ги објавува на социјалните мрежи каде што оваа дама во години веќе е вирален хит.

Лорен крева тегови , понекогаш ги крева и ги влече , се истегнува , носи и е вистински пример за фактот дека годините навистина се само бројка.

Оваа поранешна адвокатка почнала да вежбаво теретана во шеесеттите години и тренира секој ден по еден час и почнува во шест часот наутро. Таа главно се фокусира на CrossFit и вели дека започнала да вежба на повик на пријателка.

„Гледав помлади луѓе како креваат тегови и сакав да се приближам до она што го прават. Тоа е она што ме мотивира“, вели оваа инспиративна жена. Отсекогаш водела активен живот, а во младоста тренирала балет.

„Таа не се жали на ништо.  Секогаш е подготвена и го сака тој процес на напредок. Секојпат кога ќе ја видам, ми го осветлува денот“, вели нејзиниот тренер.


„Снежен град" на Попова Шапка во битка со топлото време

Манифестацијата „Снежен град" на Попова Шапка овие пет дена измина во битка на учесниците-ученици од основно училишта со временските услови, односно топлото време кое за некоку часа ги топеше направените снежни фигури. 

Организаторот Детски Културен Центар „Карпош" од Скопје имаше повикано 60-тина ученици на годинешната 44-та по ред манифестација „Снежен град".

-Иако сонцето го топеше снегот за неколку часа, децата беа упорни и ги правеа фигурите. Малку заврна снег, но го дуваше и ветер. Се работеше од кај 9:30 па до 12:30 секој ден. Успеавме да направиме пингвин, Снежана и седумте џуџиња, тврдина, „оган" во снегот, порта и коњ. Секако и најчестата фигура-игло, односно повеќе иглоа кои се обидоа децата да ги поврзат со тунели да влегуваат и да поминуваат поминувааат низ нив, изјави Стојан Христов, организатор на програма во ДКЦ „Карпош".

Тој потенцира дека и покрај тоа што на крајниот ден сите фигури не успеале да го издржат топлото време, целта на манифестацијата е постигната.

-Иако траеја по еден или два дена, снежни фигури имаше, а најважно беше да се прикаже креативноста кај децата како и да се навиканат на едно колективното дружење. Имавме ситуации на кои наидуваме, дел од ученциите градители да се деца на луѓе кои во детството биле дел од Снежниот град па продолжиле да другаруваат, изјави Христов.

Во попладневните часови учениците имале разни активности од забавно – рекреативен карактер: избор на Снежна убавица, спортски игри и натпревари во пинг – понг , билијард, шах, Училишна квизотека, пикадо, Снежен крос, Најслатка бонбона, Снежно бинго, Бал под маски, забава, танцување и дискотека. /МИА

притисни ентер