Турција не престанува да се тресе , петмина спасени од урнатините (ВИДЕО)

Според информациите на Турската агенција за катастрофи во 19:30 часот по локално време, источниот дел на Турција бил погоден од земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтер.

Но, покрај тој земјотрес, Турција во последните часови е погодена од повеќе земјотреси над 4 степени по Рихтер.

Епицентарот на овој најголем земјотрес денеска се наоѓа на 4 километри од Донагиол и 40 километри од областа Елазиг, каде што загинаа најмалку 29 луѓе вчеравечер во силниот земјотрес од 6,9 степени.

АФАД, владината агенција за катастрофи, утрово објави на Твитер дека петмина преживеани се спасени од урнатините. Меѓу нив е и една бремена жена која била околу десет часа во урнатините, јави државната новинска агенција „Анадолија“. Беше страшно, зградата започна да се урива и ние истрчавме надвор “, изјави Мелахат Кан (47), жител на Елазиг, за АФП.

„Сега сме на фарма надвор од градот“, рече тој.

Турската телевизија објави снимка од жители како панично истрчуваат надвор од нивните згради и од зградата чиј покрив запалил.

АФАД наведува дека по земјотресот се пријавени најмалку 30 послаби земјотреси и дека повеќе од 400 спасувачки екипи се испратени на терен.

Почина 85-годишен пациент од грип

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со бронхопневмонија како компликација од грип.

Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина на Универзитетската клиника за детски болести.

На одделот за интензивно лекување, како што посочуваат од клиниката, во животозагрозувачка состојба е 38-годишен пациент, кој има пневмонија и е на механичка вентилација со потврден грип.

Од клиника за инфективни болести наведуваат дека кај нив се хоспитализирани 47 пациенти со клиничка слика на грип и компликации од кои четири се лабораториски потврдени..

Без вода утре неколку скопски населби

Без вода утре ќе останат корисниците од населбите Чаир, Топанско Поле, Бутел 2, Гази Баба, високата зона во населба Железара и Гинекологија Чаир од 23 часот до завршување.

Прекинатото водоснабдување, како што соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје е поради реконструкција на усисниот дел на пумпа број 5 во П.С.Гази Баба.

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски „стопил" милиони за чизми со сомнителен квалитет

Оливер Спасовски го претвори МВР во дувло на криминалот и негов заштитник. Три години Спасовски ја парализираше полицијата, ги деградираше полициските службеници, а во државата владееше беззаконие.

Секојдневно на површина се редат скандалите, матните набавки и зделки, тесните врски на Спасовски и Заев со криминалното подземје, а вчера изби уште еден скандал за сериозни прекршувања на процедурите и нови индиции за злоупотреба на службената положба.

Во крајно сомнителна постапка, Спасовски потрошил 15 милиони денари, пари на граѓаните на Република Македонија за набавка на 3.000 чизми со сомнителен квалитет кои не ги задоволувале стандардите на МВР по 4 критериуми.

Иако  фирмата која ја добила набавката не ги задоволува барањата од техничката спецификација на МВР и не ги почитувала роковите, Спасовски ниту го раскинал договорот, ниту ја активирал банкарската гаранција туку дозволил целата процедура да продолжи понатаму.

Согласно Законот за јавни набавки Спасовски бил должен да го раскине договорот и да ја активира банкарската гаранција, тој одлучил да ги чека чизмите и покрај сериозните забелешки, пропусти и отстапувања.

За Спасовски не било важно што две акредитирани лаборатории оцениле дека чизмите се надвор од стандардите, а не му било важно ни тоа што фирмата година дена доцнела со испорака и што изминал договорот. За него важно било да се исплатат парите и токму затоа изготвил и анекс на истечениот договор.

Јавноста мора да знае зошто Спасовски и покрај сите неправилности настојувал фирмата да ги испорача неквалитетните чизми и истата да биде исплатена.

Чие скриено сопствеништво се крие позади фирмата која ја добила набавката и зошто оваа фирма стана рекордер во добиени тендери за опрема во МВР?

Кој е уделот на Спасовски од набавката за да се дрзне на грубо кршење на одредбите на Законот за јавни набавки?

Три години сме сведоци на лажни заложби за стандардот на полициските службеници додека во позадина се кријат матни и криминални зделки. Очигледно дека интересите на Спасовски и на бизнисите блиски до Заев и СДСМ се поважни од полициските службеници во Република Македонија.

Одговорност за ова мора да има и ќе има. Му доаѓа крајот на криминално рекетарското работење на СДСМ. После 12 април следува обнова на Македонија и одговорност за сите криминали изминативе три години.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер