Технологиите што ќе ја одбележат 2020.

Во последните десет години научивме дека технологијата управува со нашите животи , а тоа нема да се промени ниту во наредната.

Во последниве години, Амазон, Епл и Гугл активно водеа битка за да станат задолжителни во нашите домови.

Нивните виртуелни асистенти Алекса, Асистент на Гугл и Сири презедоа контрола над сè, од паметните звучници паметни светилки и правосмукалки.

Но, минатиот декември имаше примирје меѓу најголемите конкуренти во оваа трка и беше донесена одлука дека во иднина ќе работат на правење паметни производи во домовите што е можно покомпатибилни едни со други. Едноставно кажано, ако купите паметна сијалица, таа ќе работи совршено со сите три оперативни системи, намалувајќи ги компликациите што се поврзани со поврзувањето на одделни уреди. Ќе дојде време кога нашите домови ќе станат целосно и вистински паметни.

Во текот на 2019 година, 5G стана распространет низ светот, а индустријата полека почна да се префрла на технологија која овозможува супер брз трансфер на податоци, со која може да се преземе цел филм за само секунди. Сепак, брзиот интернет што го очекувавме не пристигна доволно брзо.

Тоа ќе се промени во 2020 година. Ова првенствено се должи на поддршката од 5G што ќе биде достапна на поголем број уреди. Samsung веќе започна со поддршка, а Apple се очекува да го лансира својот прв компатибилен 5G уред во 2020 година.

Се разбира, она што е исклучително важно е намалувањето на латентноста или времето што е потребно за уредите да комуницираат едни со други. Ова ќе биде од големо значење за уредите од следната генерација како роботи, автономни возила и беспилотни летала.

На пример, ако вашиот автомобил и друг автомобил имаат поддршка од 5G, тие можат да комуницираат едни со други, сигнализирајќи сопирање или стартување, што во моментов е една од најголемите пречки за правење целосно автономни автомобили.

„Епл“ одамна е доминантна сила на пазарот што се носи со технологијата, но тоа полека се менува и води кон поголема креативност и иновација.

Apple Watch го надмина само употребувањето како додаток на телефонот и фокусот се префрли на следење на здравјето на корисниците, при што нивните AirPods лансираат нов бран на Bluetooth слушалки.

Сега Xiaomi, Samsung и Huawei се во игра, со тоа што Google неодамна го презеде Fitbit, што значи дека тие исто така се натпреваруваат со Apple.

Информациите во индустријата оваа година би можеле да се поделат во две насоки: слушалки кои го следат здравјето на корисниците и слушалките кои служат како поевтина, но не и полоша, верзија на слушен апарат.

„Идејата за подобрување на слухот и како другите нè слушаат е навистина интересна“, вели аналитичарот на Форестер, Френк Гилет.

Стримингот несомнено ќе биде еден од лајтмотивите на 2020 година, и ова стана кристално јасно уште во минатата година.

Нетфликс беше најгледаната видео услуга во САД во 2019 година, при што луѓето трошат во просек 23 минути на ден за нивната содржина. Поточно, четвртина од времето што го трошиме на дигитални уреди беше потрошено на гледање на дигитални видео содржини, што вклучува време поминато на апликации и веб-прелистувачи.

Но, популарноста на Netflix значително ќе се намали како резултат на конкуренцијата од Дизни Плус, HBO Max и Apple TV Plus.

Додавајќи го сето тоа и сето она што се случува со стримингот на видео игри, можеме да зборуваме за вистинска револуција во стримингот.

Нови 508 случаи на Коронавирус во Кина, четврта жртва на крузерот кај Јапонија

Нови  508 потврдени случаи на заразени од Коронавирус се откриени вчера во Кина.

Вкупниот број потврдени случаи во континентална Кина изнесува 77.658, објави денеска Националната комисија за здравство на земјата.

Бројот на починати, според најновите податоци, е 2.663 лица.

Во Јапонија, пак, од новиот Коронавирус, наречен Ковид-19, почина четвртиот патник од бродот „Дајмонд Принцес“, објави телевизијата НХК, додавајќи дека починатиот имал 80 години.

Министерот Филипче со апел да не се крева паника

-Бидете одговорни и не кревајте паника, апелираше ноќеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој испрати апел до граѓаните да бидат одговорни, да не шират лаги и да не креваат паника во врска со Коронавирусот откако по социјалните мрежи се проширија информации дека специјални полициски единици се присутни во Клиничкиот центар поради пациент со Коронавирус.

Сличен апел на фејсбук ноќеска испрати и доктор Фадил Цана, кој синоќа како дежурен доктор на Инфективната клиника го примил и тестирал Италијанецот за кој постоеше сомневање дека е заразен со Коронавирус.

Доктор Цана објавувајќи фотографија од себе облечен во заштитна облека согласно утврдениот протокол укажа дека  проблемот со вирусот треба да се третира како прашање на државната безбедност и да се подигне нивото на подготовка вклучително и јавни информации за спречување на ширење паниката.

Дневен хороскоп за 25. февруари 2020 година

Дневен хороскоп за вторник, 25.февруари 2020 година. 

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Имате право да прашате и она што не е вообичаено. Довербата во вашиот однос е толкав , што може да си дозволите секакви прашања.

Кариера

Можеби ќе ве пофалат , но во најлош случај вашите идеи ќе бидат прифатени и сфатени сериозно.

Здравје и совет

Одете во природа.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Многумина и денеска убаво ќе се забавуваати ќе откриваат пат до нечие срце . Ќе им оди од рака речиси се што ќе посакаат.

Кариера

Денеска би можеле да ги забавувате колегите . Со задоволство ќе почнувате смешни разговори со добро расположение и дружба.

Здравје и совет

Засадете некое растение.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе продолжите со интензивното поврзување со луѓето , па има голема шанса за запознавање нова личност.

Кариера

Постојаното качување по скалилата на успехот речиси ве изморило . Имате потреба од опуштање , па ќе ја подзаборавите работата и обврските.

Здравје и совет

Подобро оптимист , отколку песимист.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Развојот на еден однос постојано ќе ве интригира . Станува збор за личност од работа , со која се почесто си разменувате пораки и знаци.

Кариера

Многумина денеска ќе ги анализираат своите резултати , уако не е потребно . Се е во најдобар ред.

Здравје и совет

Бидете поконкретни.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Веќе сфативте дека не треба да форсирате , па таа формула ќе ја искористите и на својата врска. Така ќе ја подобрите.

Кариера

Осмислете подобар план за соработка со другите. Знаете да се изразите , но користете повеќе тактичност.

Здравје и совет

Некои ќе запливаат.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Препуштете им на лицата во кои имате доверба да ве упатат каде што треба. Тие ќе знаат подобро од вас.

Кариера

Кога ќе помислите на деловните планови , веднаш ве заболува главата , зашто има малку работи што останале да се изконтролираат.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе балансирате меѓу своите желби и реалните можности. Ништо нема да се прави на сила , туку само со трпение.

Кариера

Со олеснување ќе ги прифатите извештаите за напредок , од кој и вие сте дел. Тоа ќе биде дополнителен поттик.

Здравје и совет

Издржете.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашата љубовна приказна ќе продолжи да се развива , на ваша радост. Затоа дотерајте се и излезете во друштво.

Кариера

Времето работи за вас , а вие му се препуштате со полна доверба Чувствувате дека вашите пет минути допрва доаѓаат.

Здравје и совет

Сакајте ги луѓето.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Еден член на вешето пошироко семејство денеска од вас ќе бара повеќе внимание и ангажман.

Кариера

Ќе бидете занесени и ќе мислите дека секој проблем ќе го решите со леснотија. Во добар дел имате право.

Здравје и совет

Наспијте се .

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Веројатно денеска ќе блескате и ќе зрачите со чувства. Многумина без резервно ќе си ја отворат душата.

Кариера

Денеска ќе се позанимавате со можноста за вложување во работата што моментално ја работите. Ќе барате спонзори.

Здравје и совет

Не морате постојано да војувате.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Саканата личност денеска би можела да се жали и да приговара со тага. Ќе и попуштате и ќе ии дадете утеха и таму каде што не треба.

Кариера

Ќе одите на опцијата што ви дава најголем простор, но и уживање во работата.

Здравје и совет

Ќе уживате во убавниот ден.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Пред вас е одличен ден за секој вид дружење и забава. Посебно ќе бидат расположени младите или оние кои така се чувствуваат.

Кариера

Ви се чини дека е потребно само малку за вашите таленти да излезат на површина и да светнат.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е убаво.

притисни ентер