Никој не може незаконски да добие субвенции, реагира Платежната агенција по изјавата на Трипуновски

Секој предмет, независно дали за него некој ургира или прашува, ако не е согласно Законот и не ги исполнува условите за добивање финансиска поддршка, не може да биде исплатен, децидни се од Платежната агенција.

Во реакција по денешната изјава на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски, Агенцијата нагласува дека никој не може незаконски да добие субвенции и да троши народни пари.

– Денешното присуство на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски, во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, уште еднаш покажа дека во оваа институција работат вредни и професионални работници кои своите работни задачи ги извршуваат професионално и исклучиво согласно Законите. При обработката на предметите, Агенцијата ги користи сите законски можности за да им помогне на барателите да го остварат правото за финансиска поддршка. Во сите случаи каде има индиции за злоупотреба на субвенциите, Агенцијата постапува согласно законите, наведува Платежната агенција.

Агенцијата дополнува и дека на сите кои стекнале право и ги исполнуваат условите за добивање финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, парите им се исплаќаат во еден ден и без никаква селекција.

– Тој е принципот на работа на овој менаџмент. Нема поделба на земјоделците, парите за субвенции на сите кои ги исполните условите ги исплаќавме и ќе продолжиме да ги исплаќаме во време кога средствата им се најпотребни. Го продолжуваме принципот на неселективна исплата по одредена мерка, стои во реакцијата на Платежната агенција.

Трипуновски во изјава за медиумите дадена претпладнево пред Платежната агенција рече дека е таму на барање на земјоделец од Арачиново, кој две години се обидува да добие одговор од институциите зошто не добил субвенции. /МИА

Гутереш: Да се реагира неодложно за да се спречи граѓанска војна

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

-Да не губиме надеж дека дијалогот ќе продолжи и да не штедиме напори за решавање на овој конфликт, рече рускиот претседател Вадимир Путин на средбата со турскиот колега Ердоган  на средбата на маргините на состанокот во Берлин.

Тој додаде дека Русија и Турција презедоа добар чекор кога повикаа на прекин на огнот во Либија, со што беа создадени предуслови за одржување на конференцијата во Берлин.

Затворени училишта и попречен сообраќај поради обилни врнежи од снег во Техеран

Отежнато е движењето по улиците, попречен е и воздушниот сообраќај, затворени се училишта.

Обилните снежни врнежи ги обелија улиците во Техеран, отежнувајќи им го на жителите секојдневието во градот, известуваат градските власти.

Снегот започнал да паѓа рано наутро и веднаш го попречил движењето во главниот град.

Сите летови или доцнат или се откажани.

Заради обилниот снег затворени се и сите училишта во главниот град и во некои околни подрачја.

Обилниот снег ќе продолжи да паѓа до утре.

Без струја утре дел од Драчево и Ѓорче Петров

Поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре во одредени временски интервали без струја ќе останат дел од жителите во Драчево и Ѓорче Петров.

Од 08:30 до 15:30 часот без струја ќе бидат дел од улиците Иван Хаџиниколов (поранешна Ратко Митровиќ), Скендербег и Радое Дакиќ  во населбата Драчево, а од 9 до 15 часот дел од улиците Ибе Паликуќа, Кичевска и Зејнел Ајдини во општина Ѓорче Петров./МИА

притисни ентер