Македонија се уште е под опасност од африканска свинска чума

Опасноста од африканската свинска чума се уште ја демне земјава. 

Во Србија се утврдени нови жаришта од овој вирус во близина на Димитровград и Пирот, а минатата недела во Бугарија болеста зафати уште четири нови региони.

Првиот човек на АХВ Зоран Атанасов вели дека Македонија е безбедна и нема простор за паника. Мерките за безбедност остануваат на сила, вклучително и забраната за увоз од Србија и Бугарија. Ги потсети граѓаните кои се враќаат од патување во странство да не внесуваат производи од свинско месо, а фармерите строго да ги почитуваат биосигурносните мерки.

„Претпазливост мора да има. Мерките кои Агенцијата ги нареди и забраните остануваат на сила. Би набројал само дека е забрането да се чуваат свињи на отворено, свињите не смеат да се хранат со помии, а луѓето кои патуваат во странство да не носат во куферите храна од животинско потекло, поготово производи од свинско месо,“ вели Зоран Атанасовски .

Атанасов информираше и дека лани ниту еден пациент не престојувал во болница поради труење со храна. Деветнаесет лица се пожалиле на благи симптоми, но ниту еден од нив не бил сериозен случај. Праксата за затворање на угостителските објекти кај кои ќе се утврди дека служат небезбедна храна ќе продолжи.

„Лани во трите случаи не е потврден причинителот бидејќи и самите 19 лица кои се пријавиле имале само благи симптоми. Во едниот случај се работи за 500 луѓе присутни во ресторан од кои само двајца се жалат на благи болки,“ изјави Зоран Атанасов, директор на АХВ .

Од август до крајот на 2019 се отстрелани околу 1000 диви свињи, но мострите од лабораториските тестирања не покажале дека свињите го имаат заразниот вирус. Што се однесува до класичната свинска чума, во втората половина од годинава земјава од СЗО ќе побара да и биде доделен статус на слободна земја од болеста.

Коби летоска ја доби четвртата ќерка , беше пресреќен со своето семејство (ФОТО)

Коби Брајант имаше четири ќерки, од кои најмладата се роди во јуни минатата година.

Во хеликоптерската несреќа загина неговата втора ќерка , 13 годишната Џана , која беше талентиран кошаркар .

Коби и неговата сопруга Ванеса заедно ги имаа 17-годишната Наталија, 13-годишната Џана, 3-годишната Бјанка и малата Капри Коби, која пристигна во јуни минатата година.

Коби го објави раѓањето на неговата најмлада ќерка на Инстаграм и потоа веднаш го откри името што и го даде. „Презадоволни сме затоа што пристигна нашето мало девојче, пристигна„ Коко ““, напиша пресреќниот татко во тоа време, додавајќи го хаштагот „четири принцези“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are beyond excited that our baby girl “Koko” has arrived!! #bryantbunch #4princesses #blessed

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

За време на четвртата бременост на Ванеса, Коби откри пред медиумите дека би сакал да има син. „Ми се допаѓа да сум татко на девојчиња, но јас би сакал син, иако мислам дека Ванеса го сака уште повеќе“, се пошегуваше Коби во тоа време.

Тој беше многу поврзан со своите ќерки, па неодамна и го честиташе на својата најстара Наталија роденденот преку Инстаграм. „Среќен роденден, мое бебе. Те сакам неописливо. Вечно ќе бидеш мојата мала принцеза“, и рече тој.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday my baby. I love you beyond measure. You will always be my little Principessa #17

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Кошаркарот почина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, јавуваат американските медиуми.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday B.B I Can’t believe you are 3 already! We love you little mamacita

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HAPPY HALLOWEEN 🎃

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Српската порно актерка сепак доби Оскар , но не каков што очекуваше (ФОТО)

Порно Оскарот, или официјално наградата АВН, беше доделен синоќа во Лас Вегас.

Наградите беа доделени во околу стотина категории.

Иако Адријана Чечик, порно актерка од англиско, српско и руско потекло, исто така беше номинирана во категоријата најдобра порно глумица, таа на крајот ја освои наградата за орална сцена.

Адријана пораснала во згрижувачко семејство, се откажало од средното училиште и работела како стриптизерка. Таа влегла во порно индустријата во 2013.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

or do you need more? @brazzersofficial shot by my favorite @ogfoto

A post shared by abella danger (@dangershewrote) on

Најдобрата порно актерка е 34-годишната Ангела Вајт.

Наградата за најдобра анална сцена ја освои 21-годишната Емили Вилис, а најдобар задник има три години постарата  Абела Дангер.

Најубавиот автомобил доби моќен наследник (ВИДЕО)

Неговите автомобили не се најбрзи или најсилни, но повторно ги привлекуваат  погледи каде и да се појават. И така со години.

Се разбира, станува збор за Астон Мартин. Иако неодамна го прифатија трендот на кросовери со моторите AMG, легендарниот Vanquish доби достоен наследник. Традицијата продолжи и се нарекува DBS Superleggera.

Овој Астон базиран на DB11 е магнетски привлечен и едноставно убав , а во исто време е вистински ѕвер. Се напојува со 5,2  мотор V12 со 725 КС и неверојатни 900 Nm. 100 км на час стигнува за 3,4 секунди и на 160 км на час за 6,4 секунди. Не се спушта до 340 км на час. И да, толку е моќен што сам ќе го даде максимумот во четвртата брзина. Затоа, никој не се грижи што тежи 1814 кг, бидејќи е бодибилдер во телото на вистински спортист.

притисни ентер