Треба ли да се плашиме од мистериозниот кинески вирус?

Мистериозниот вирус, непознат за научниците, предизвикува сериозна болест на белите дробови во кинескиот град Вухан. Повеќе од 50 луѓе се заразени, а седум се во критична состојба.

Мистериозниот вирус предизвикува пневмонија кај пациентите, а сè уште не се знае колку е опасен, пренесува Би-Би-Си.

Примероците од вирусот биле земени од пациенти и тој бил подложен на лабораториски тестови, по што Светската здравствена организација заклучила дека станува збор за коронавирус. Коронавирусите често напаѓаат животни, но само шест од нив ги напаѓаат луѓето. Тешкиот акутен респираторен синдром, познат како САРС, кој исто така предизвикува го коронавирусот, уби 774 лица од 8.098 заразени кога избувна епидемија во 2002 година.

Коронавирусите можат да предизвикаат лесна настинка, но може да бидат и смртоносни. Симптомите што ги предизвикува се слични на симптомите на настинка, што е загрижувачко, но не толку опасно како САРС.

Коронавирусите доаѓаат од животни , како на пример вирусот на САРС што се пренесе од еден вид кинеска мачка кај луѓето.

Причината зошто вирусот се појави токму во градот Вухан во Кина  е веројатно големината на земјата и густината на населението, како и блискиот контакт со животните кои го пренесуваат вирусот.

Најтешното нешто во врска со овој вирус е тоа што се чини дека не се пренесува од личност на личност. Ова е голем проблем со вирусите кои што инаку ги заразуваат белите дробови, затоа што тие лесно се шират и епидемиите се чести затоа што лесно се пренесуваат. Да беше пренесувана од личност на личност, здравствените работници ќе беа заразени до сега, но тоа не се случило. Сепак, некои експерти веруваат дека е рано да се тврди дека оваа инфекција не се пренесува од човек на човек.

Засега инфекцијата не се шири брзо. Сите 59 пациенти имале симптоми помеѓу 12 и 29 декември 2019 година, а по нив нема нови случаи. Сепак, остануваат загриженоста и претпазливоста, особено затоа што може да се случи сериозно ширење на вирусот доколку некој од заразените се најде на масовна прослава на кинеската нова година.

Заразените лица се третираат во изолација за да се минимизира ризикот од ширење на вирусот. Состојбата на повеќе од 150 луѓе кои биле во контакт со заразените, постојано се следи за да се види дали тие покажуваат какви било знаци на болеста. Покрај тоа, пазарот на морски плодови е затворен за да се исчисти и дезинфицира. Туристите исто така се контролирани дали имаат некакви симптоми.

„Сега, кога немаме доволно информации, тешко е да се каже колку треба да бидеме загрижени. Додека немаме потврда за изворот на инфекцијата, нема да се грижиме“, вели еден од лекарите што го проучувал вирусот.

„Треба да бидеме загрижени за секој вирус со кој луѓето се соочуваат. Откако ќе дојде во контакт со човечки клетки, може да мутира, да започне да се шири побрзо и да стане поопасен. Не сакаме да му дадеме шанса“, објаснува друг лекар.

Коби летоска ја доби четвртата ќерка , беше пресреќен со своето семејство (ФОТО)

Коби Брајант имаше четири ќерки, од кои најмладата се роди во јуни минатата година.

Во хеликоптерската несреќа загина неговата втора ќерка , 13 годишната Џана , која беше талентиран кошаркар .

Коби и неговата сопруга Ванеса заедно ги имаа 17-годишната Наталија, 13-годишната Џана, 3-годишната Бјанка и малата Капри Коби, која пристигна во јуни минатата година.

Коби го објави раѓањето на неговата најмлада ќерка на Инстаграм и потоа веднаш го откри името што и го даде. „Презадоволни сме затоа што пристигна нашето мало девојче, пристигна„ Коко ““, напиша пресреќниот татко во тоа време, додавајќи го хаштагот „четири принцези“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are beyond excited that our baby girl “Koko” has arrived!! #bryantbunch #4princesses #blessed

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

За време на четвртата бременост на Ванеса, Коби откри пред медиумите дека би сакал да има син. „Ми се допаѓа да сум татко на девојчиња, но јас би сакал син, иако мислам дека Ванеса го сака уште повеќе“, се пошегуваше Коби во тоа време.

Тој беше многу поврзан со своите ќерки, па неодамна и го честиташе на својата најстара Наталија роденденот преку Инстаграм. „Среќен роденден, мое бебе. Те сакам неописливо. Вечно ќе бидеш мојата мала принцеза“, и рече тој.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday my baby. I love you beyond measure. You will always be my little Principessa #17

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Кошаркарот почина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, јавуваат американските медиуми.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday B.B I Can’t believe you are 3 already! We love you little mamacita

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HAPPY HALLOWEEN 🎃

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Српската порно актерка сепак доби Оскар , но не каков што очекуваше (ФОТО)

Порно Оскарот, или официјално наградата АВН, беше доделен синоќа во Лас Вегас.

Наградите беа доделени во околу стотина категории.

Иако Адријана Чечик, порно актерка од англиско, српско и руско потекло, исто така беше номинирана во категоријата најдобра порно глумица, таа на крајот ја освои наградата за орална сцена.

Адријана пораснала во згрижувачко семејство, се откажало од средното училиште и работела како стриптизерка. Таа влегла во порно индустријата во 2013.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

or do you need more? @brazzersofficial shot by my favorite @ogfoto

A post shared by abella danger (@dangershewrote) on

Најдобрата порно актерка е 34-годишната Ангела Вајт.

Наградата за најдобра анална сцена ја освои 21-годишната Емили Вилис, а најдобар задник има три години постарата  Абела Дангер.

Најубавиот автомобил доби моќен наследник (ВИДЕО)

Неговите автомобили не се најбрзи или најсилни, но повторно ги привлекуваат  погледи каде и да се појават. И така со години.

Се разбира, станува збор за Астон Мартин. Иако неодамна го прифатија трендот на кросовери со моторите AMG, легендарниот Vanquish доби достоен наследник. Традицијата продолжи и се нарекува DBS Superleggera.

Овој Астон базиран на DB11 е магнетски привлечен и едноставно убав , а во исто време е вистински ѕвер. Се напојува со 5,2  мотор V12 со 725 КС и неверојатни 900 Nm. 100 км на час стигнува за 3,4 секунди и на 160 км на час за 6,4 секунди. Не се спушта до 340 км на час. И да, толку е моќен што сам ќе го даде максимумот во четвртата брзина. Затоа, никој не се грижи што тежи 1814 кг, бидејќи е бодибилдер во телото на вистински спортист.

притисни ентер