Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Денеска се објавени номинациитње за овогодишното доделување на ,,Оскар” , што ќе се одржи на 9. февруари.

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм.

Најдобар филм

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобар режисер

Мартин Скорсезе The Irishman

Тод Филипс, Jокеr

Сем Мендес, 1917

Квентин Тарантино, Once Upon a Time in Hollywood

Бонг Џoун-Хо, Parasite

Најдобра споредна актерка

Кети Бејтс, Richard Jewell

Лора Дерн, Marriage Story

Скарлет Јохансон, Jojo Rabbit

Фиренца Пуг, Little Women

Маргот Роби, Bombshell

Најдобар спореден актер

Том Хенкс, A Beautiful Day in the Neighborhood

Ентони Хопкинс, The Two Popes

Ал Пачино, The Irishman

Џо Песи, The Irishman

Бред Пит, Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар водечки актер

Антонио Бандерас, Pain and Glory

Леонардо Ди Каприо, Once Upon a Time in Hollywood

Адам Драјвер, Marriage Story

Хоакин Феникс, Jокеr

Џонатан Прајс, The Two Popes

Најдобра водечка актерка

Синтија Ериво, Harriet

Скарлет Јохансон, Marriage Story

Саоерсе Ронан, Little Women

Шарлиз Терон, Bombshell

Рене Зелвегер, Judy

Најдобро прилагодено сценарио

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Најдобро оригинално сценарио

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобро дизајнирање на костуми

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар микс  на звук

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар звук

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Најдобра оригинална песна

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Најдобра шминка и фризура

„Бомба“ - Казу Хиро, Ана Морган и Вивијан Бејкер

„Џокерот“ - Ники Ледерман и Кеј Георгиу

„Џуди“ - ereереми Вудхед

„Злоупотреба: Љубовница на злото“ - Пол Гох, Арјен Тјутен и Дејвид Вајт

„1917 година“ - Наоми Дона, Тристан Верслуј и Ребека Кол

Најдобри визуелни ефекти

„Одмаздници: Endgame“ - Ден ДеЛиво, Расел Ерл, Мет Ајткен и Ден Судик

„Ирецот“ - Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Нелсон Сепвелда, Фаузер и Стафани Грабли

„Кралот лав“ - Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. onesонс и Елиот manуман

„1917“ - Гијом Рохерсон, Грег Батлер и Доминик Туохи

„Војна на Sвездите: Подигнување на небесна ѕвезда“ - Роџер Гијат, Нил Сканклан, Патрик Тубач и Доминик Туохи

Најдобар странски филм

„Корпус Кристи“ - Полска

„Медена земја“ - Северна Македонија

„Јадници“ - Франција

„Болка и слава“ - Шпанија

„Паразит“ - Јужна Кореја

Најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ - Стивен Богнар, Џулија Рајхерт и Џеф Рајхерт

„Пештерата“ - Ферас Фајад, Кирстин Барфод и Сигрид Дијакјаер

„Работ на демократијата“ - Петра Коста, Јоана Натасегара, Шејн Борис и Тијаго Паван

„За себе“ - Ваад Ал-Катеаб и Едвард Вотс

„Медена земја“ - Љубо Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев

Најдобар краток документарен филм

"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam

"Learning to skateboard in a warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger i Elena Andriecheva

"Life overtakes me" - John Haptas i Kristine Samuelson

"St. Louis superman" - Smirti Mundhra i Sami Khan

"Walk run cha-cha" - Laura Mix i colette Sandstedt

Најдобар анимиран филм

How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)

I Lost My Body (Netflix)

Klaus (Netflix)

Missing Link (United Artists Releasing)

Toy Story 4 (Pixar)

Најдобар краток анимиран филм

"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheeva

"Hair Love" - Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver

"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson

"Memorable" - Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre

"Sister" - Siqi Song

Најдобар краткометражен игран филм

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Најдобар акциски краток филм

"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon

"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi

"The Neighbours' Window" - Marshall Curry

"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebre

"A Sister" - Delphine Girard

Најдобра фотографија

1917 (Roger Deakins)

The Irishman (Rodrigo Prieto)

Joker (Lawrence Sher)

The Lighthouse (Jarin Blaschke)

Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)

Најдобра оригинална музика

1917 (Thomas Newman)

Joker (Hildur Guðnadóttir)

Little Women (Alexandre Desplat)

Marriage Story (Randy Newman)

Star Wars: The Rise of Skywalker

А еве како реагираше македонскиот тим на додекленуите две номинации за Оскар.

Коби летоска ја доби четвртата ќерка , беше пресреќен со своето семејство (ФОТО)

Коби Брајант имаше четири ќерки, од кои најмладата се роди во јуни минатата година.

Во хеликоптерската несреќа загина неговата втора ќерка , 13 годишната Џана , која беше талентиран кошаркар .

Коби и неговата сопруга Ванеса заедно ги имаа 17-годишната Наталија, 13-годишната Џана, 3-годишната Бјанка и малата Капри Коби, која пристигна во јуни минатата година.

Коби го објави раѓањето на неговата најмлада ќерка на Инстаграм и потоа веднаш го откри името што и го даде. „Презадоволни сме затоа што пристигна нашето мало девојче, пристигна„ Коко ““, напиша пресреќниот татко во тоа време, додавајќи го хаштагот „четири принцези“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are beyond excited that our baby girl “Koko” has arrived!! #bryantbunch #4princesses #blessed

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

За време на четвртата бременост на Ванеса, Коби откри пред медиумите дека би сакал да има син. „Ми се допаѓа да сум татко на девојчиња, но јас би сакал син, иако мислам дека Ванеса го сака уште повеќе“, се пошегуваше Коби во тоа време.

Тој беше многу поврзан со своите ќерки, па неодамна и го честиташе на својата најстара Наталија роденденот преку Инстаграм. „Среќен роденден, мое бебе. Те сакам неописливо. Вечно ќе бидеш мојата мала принцеза“, и рече тој.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday my baby. I love you beyond measure. You will always be my little Principessa #17

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Кошаркарот почина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, јавуваат американските медиуми.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Birthday B.B I Can’t believe you are 3 already! We love you little mamacita

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HAPPY HALLOWEEN 🎃

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Српската порно актерка сепак доби Оскар , но не каков што очекуваше (ФОТО)

Порно Оскарот, или официјално наградата АВН, беше доделен синоќа во Лас Вегас.

Наградите беа доделени во околу стотина категории.

Иако Адријана Чечик, порно актерка од англиско, српско и руско потекло, исто така беше номинирана во категоријата најдобра порно глумица, таа на крајот ја освои наградата за орална сцена.

Адријана пораснала во згрижувачко семејство, се откажало од средното училиште и работела како стриптизерка. Таа влегла во порно индустријата во 2013.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

or do you need more? @brazzersofficial shot by my favorite @ogfoto

A post shared by abella danger (@dangershewrote) on

Најдобрата порно актерка е 34-годишната Ангела Вајт.

Наградата за најдобра анална сцена ја освои 21-годишната Емили Вилис, а најдобар задник има три години постарата  Абела Дангер.

Најубавиот автомобил доби моќен наследник (ВИДЕО)

Неговите автомобили не се најбрзи или најсилни, но повторно ги привлекуваат  погледи каде и да се појават. И така со години.

Се разбира, станува збор за Астон Мартин. Иако неодамна го прифатија трендот на кросовери со моторите AMG, легендарниот Vanquish доби достоен наследник. Традицијата продолжи и се нарекува DBS Superleggera.

Овој Астон базиран на DB11 е магнетски привлечен и едноставно убав , а во исто време е вистински ѕвер. Се напојува со 5,2  мотор V12 со 725 КС и неверојатни 900 Nm. 100 км на час стигнува за 3,4 секунди и на 160 км на час за 6,4 секунди. Не се спушта до 340 км на час. И да, толку е моќен што сам ќе го даде максимумот во четвртата брзина. Затоа, никој не се грижи што тежи 1814 кг, бидејќи е бодибилдер во телото на вистински спортист.

притисни ентер