Тојота во Лас Вегас најави дека ќе гради град на иднината (ВИДЕО)

И додека другите производители на автомобили подготвија голем број на интересни системи за автомобили за CES Саемот во Лас Вегас, Тојота отиде чекор подалеку и најави изградба на град на иднината.

Наречен е Woven City, и ќе биде изграден во подножјето на планината Фуџи во Јапонија. Градот ќе се протега на нешто повеќе од 70 хектари и ќе има целосно затворен екосистем напојуван со водородни ќелии. Истражувачите и нивните семејства ќе живеат во него, развивајќи системи во областа на автоматизацијата, роботиката и вештачката интелигенција воопшто. Сите овие системи ќе бидат тестирани во нивните паметни домови.

Градот е дизајниран од данскиот архитект Бјарк Ингелс, кој беше воодушевен од идејата за целосно поврзана заедница без емисии и со автономна транспортна услуга. Дури и градежните материјали ќе бидат еколошки и ќе бидат базирани на дрво, а на покривите ќе добијат соларни панели. Предвидени се три вида на патишта, едните резервирани за пешаци, а другите за пешаци и лични превозници. Конечно, постои трет вид пат по кој може да возат класични автомобили. Најголемиот дел од транспортот ќе биде автономен со е-палета на возила.

Почетокот на изградбата е планиран за следната година, а на почеток е планирано да прими околу 2000 станари. Тојота сè уште не открива колку ќе чини овој проект за изградба на најмодерниот град на светот.

Фото: Северина има иста чанта како Меган Маркл

Северина овој викенд објави фотографии од Монте Карло каде што отпатувала со својот сопруг Игор.

Хрватската пеачка изненади многумина со својот стајлинг на последните фотографии.

На фотографиите се гледа скапоцена кожна чанта од уругвајската дизајнерка Габриела Хеарс  каква што има и војводката Меган.

Оваа чанта чини околу 1800 евра.

Јагуар претстави седишта кои симулираат одење

Голем број на возачи по долго патување чувствуваат болка во лумбалниот дел од рбетот и рамената.

Експертите советуваат почести паузи за време на подолгите патувања, за да се избегнат воспалувања и повреди кои настануваат поради неудобно седење.

Конструкторите од компанијата Јагуар осмислија нов тип на автомобилско седиште. Иновативниот производ симулира движења  слични на оние кои настануваат кога одиме.

Седиштето моментално се тестира во одделна компанија задолжена за производство на ентериер на возила.

За време на возењето ова седиште се помрднува и создава вибрации кои симулираат чекорење. Со тоа се намалува здравствениот ризик од долго седење зад воланот. Седиштето се прилагодува на анатомијата на телото на секој возач и патник.

Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од една четвртина од луѓето на планетата поминуваат премногу време во седечка положба. Тоа предизвикува сериозни оштетувања на мускулите на нозете, деформирање на колковите и рбетот. Професионалните возачи се посебно загрозени, затоа што работниот ден го проаѓаат зад волан во подолги временски интервали.

Компанијата Јагуар со своите иновации сака да го унапреди здравјето на своите купувачи.

Видео: Очилата за сонце низ децениите

Очилата за сонце со децении се главен моден детаљ, а бројни познати личности имаат направено одредени модели да станат популарни.

Од кружните рамки кон почетокот на 20. век, преку пилотските очила во 30-те години од минатиот век , до Џеки Кенеди и нејзините огромни очила од 70-те, модата секако се менувала.

Денес, во мода се скоро сите прочуени очила за сонце.

Во ова видео погледнете како модата на очилата за сонце се менувала во последните 100 години.

притисни ентер