Иако вакцината постои 50 години, малите сипаници лани однесоа 140 000 животи

По децении значаен напредок, борбата против сипаниците стагнира и бројот на починати се зголеми во 2018 година, предупреди Светската здравствена организација (СЗО) и американските здравствени власти.

Вирусот на морбили е еден од најзаразните вируси, кој може да се задржи во просторија два часа по минувањето на заразено лице и предизвика епидемија на пет континенти во 2018 година, експлодирајќи во градовите и населбите каде премалку луѓе се вакцинирани.

Јужниот пацифички остров Самоа сега се бори со епидемија во која загинаа 62 лица од октомври, а скоро сите се деца под 4-годишна возраст. Властите го блокираа пристапот до архипелагот и во четвртокот започнаа кампања за вакцинирање од врата до врата.

Во пет земји во 2018 година беа сконцентрирани скоро половина од заболените: Демократска Република Конго, Либерија, Мадагаскар, Сомалија и Украина, според извештајот на Центрите за контрола и спречување на болести (ЦДЦ). Но, вирусот патува брзо.

Од Филипините и Украина, околу стотина луѓе ја донеле инфекцијата во Израел, од каде заразените им ја пренеле болеста на Евреите од Њујорк и придонеле за најголемата епидемија во САД од 1992 година.

Во богатите земји, сипаниците не убиваат или тоа е многу ретко, но во Конго двојно е зголемен бројот на починати и морбили однесе 5000 животи оваа година.

Вкупно, 142.000 луѓе починаа од сипаници во светот во 2018 година, четири пати повеќе отколку во 2000 година, односно 15 проценти повеќе отколку во 2017 година.

„Секој знае дека постои безбедна, ефикасна и прифатлива вакцина против сипаници веќе 50 години“, изјави  Кејт О’Брајан, директорка за вакцините на СЗО на прес-конференција.

Од 2010 година, процентот на светско население што ја прима првата од двете препорачани дози вакцина стагнира на околу 86 проценти, а за да се спречи епидемија треба да биде 95 проценти.

„Ние не постигнавме напредок во оваа деценија за да спречиме бојкот на вакцинирање од  сипаници“, заклучи О’Брајан.

И во Европа, доволно е една заедница да биде недоволно вакцинирана за вирусот, што се случи во холандскиот град Урк, каде што само 60 проценти од населението беше вакцинирано, а во јуни беше погоден од епидемија.

Во Африка, три четвртини од населението е вакцинирано, но тоа подразбира регионални разлики. Во развиените земји, движењето на недоверба во вакцините придонесе за појава на болеста.

Луѓето заборавија дека пред да се појави вакцината во 1960 година, сипаниците убивале и во Њујорк и во Париз. САД скоро го загубија статусот за искоренета болест оваа година , што го освоија во 2000 година кога немаше зараза во одредена географска област 12 последователни месеци.

Но, Велика Британија, Грција, Албанија и Чешката Република го изгубија тој статус во август. Во текот на 2019 година, двојно е зголемен бројот на зарази со сипаници во Европа.

Драстична промена: Тања Савиќ стана русокоса

Пеачката Тања Савиќ од почетокот на својата кариера не експериментираше многу со својот изглед.

Таа е препознатлива по својата црна коса, меѓутоа пеачката на социјалните мрежи покажа каква промена направила.

-Драги мои, сакам да ја најавам долго очекуваната песна. Доаѓа песна која ќе го растопи и најтврдото срце. Спотот само што не е завршен, до тогаш уживајте во фотографиите. Очекувајте нешто сосема поинакво од она што до сега сум го работела, порача Тања.

Нејзините фанови се воодушевени од новиот изглед.

Фото: Северина има иста чанта како Меган Маркл

Северина овој викенд објави фотографии од Монте Карло каде што отпатувала со својот сопруг Игор.

Хрватската пеачка изненади многумина со својот стајлинг на последните фотографии.

На фотографиите се гледа скапоцена кожна чанта од уругвајската дизајнерка Габриела Хеарс  каква што има и војводката Меган.

Оваа чанта чини околу 1800 евра.

Јагуар претстави седишта кои симулираат одење

Голем број на возачи по долго патување чувствуваат болка во лумбалниот дел од рбетот и рамената.

Експертите советуваат почести паузи за време на подолгите патувања, за да се избегнат воспалувања и повреди кои настануваат поради неудобно седење.

Конструкторите од компанијата Јагуар осмислија нов тип на автомобилско седиште. Иновативниот производ симулира движења  слични на оние кои настануваат кога одиме.

Седиштето моментално се тестира во одделна компанија задолжена за производство на ентериер на возила.

За време на возењето ова седиште се помрднува и создава вибрации кои симулираат чекорење. Со тоа се намалува здравствениот ризик од долго седење зад воланот. Седиштето се прилагодува на анатомијата на телото на секој возач и патник.

Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од една четвртина од луѓето на планетата поминуваат премногу време во седечка положба. Тоа предизвикува сериозни оштетувања на мускулите на нозете, деформирање на колковите и рбетот. Професионалните возачи се посебно загрозени, затоа што работниот ден го проаѓаат зад волан во подолги временски интервали.

Компанијата Јагуар со своите иновации сака да го унапреди здравјето на своите купувачи.

притисни ентер