Се подготвува спектакуларен трансфер на Луис Хамилтон ?!

Ферари го бара  најдобриот возач на денешницата, Луис Хамилтон.

Метиа Биното, шеф на тимот на Ферари, откри дека тимот ќе биде задоволен ако го донесе Хамилтон за сезоната 2021 година.

"Луис е неверојатен возач, тој е фантастичен и фактот дека да ќе стане слободен во 2021 година нè прави среќни. Рано е да донесеме одлука, ние сме среќни со возачите што ги имаме, но во одреден момент следната сезона, ќе размислиме за потегот што ќе треба да го направиме", рече Биното.

Хамилтон е подготвен да го прослави својот 35-ти роденден во јануари и најверојатно ќе има уште еден голем договор до крајот на кариерата. Британските медиуми шпекулираат дека Макс Верстапен од Ред Бул, кој е 12 години помлад од Хамилтон, би можел да го замени во Мерцедес.

Ферари го има 22-годишниот Чарлс Леклерк и 10 години постариот Себастијан Фетел кој е во голем пад. Затоа , наместо Фетел многумина во Ферари го гледаат Хамилтон.

Британскиот возач ја освои третата титула во серија и стигна до рекордот на Шумахер. Легендарниот Германец има седум шампионски титули, една повеќе од Хамилтон.

Ва Мерцедес, Хамилтон заработил 57 милиони долари од 2013 година и по сезона, 12 повеќе од Фетел во Ферари.

Со огнен спектакл во Мадрид, навивачите на Атлетико го пречекаа Ливерпул (ВИДЕО)

Вечерва во 21:00 почна натпреварот во осмина финалето на Лигата на шампионите меѓу актуелниот европски шампион Ливерпул и домаќинот Атлетико во Мадрид на стадионот Ванда Метрополитано.

Навивачите на Ливерпул навиваа и пееја цел ден по улиците на Мадрид, а се проценува дека за овој натпревар пристигнале нешто повеќе од пет илјади.

Сепак, најголемото шоу на вечерта беше на домашните навивачи на Атлетико Мадрид, кои го пречекаа автобусот со своите играчи со спектакл од запалени факели пред да пристигнат на стадионот.

Видео: Ѓоковиќ ги воодушеви соседите, пред зграда играше тенис со децата!!

Новак Џоковиќ ја воодушеви јавноста

Тој ја воодушеви јавноста откако во понеделник навечер излегол пред зградата во која живее во Белград и заиграл тенис со децата од соседството.

По освојувањето на Австралија Опен и настапот на фестивалот Сан Ремо, Ѓоковиќ пристигнал во својот стан во Белград.

Големиот спортист и покрај многуте ангажмани не можел да остане нем на повиците од децата од соседството за партија тенис пред зграда.

Популарниот Ноле го прифатил предизвикот излегол пред зграда и со децата одиграл партија тенис во двојки.  

Секако овој меч не можел да остане не забележан од соседите.

Истата вечер Ноле направи шоу со сопругата Јелена по една театарска претстава.

Тие излегле на свет и ја запеале славната песна на групата „Идоли“, „Чоколада“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With our NDF team, donors and friends we celebrated giving, supporting kids and love. Novak and I were invited on stage to sing and.... we had fun! We are sharing with you our joy and love and invite you to join our community at @novakfoundation ❤️ @djokernole did well, I guess Sanremo was a majestic spring board for his music career 🥰🙈🎤🎼🎧 Večeras smo slavili ljubav, dobročiniteljstvo i mlade ljude, buduće lidere naše zemlje uz divnu predstavu u Ateljeu 212 “Brod plovi” sa našim porodicama, prijateljima i donatorima @novakfoundation . Pozvali su nas na binu i izazvali da pevamo. Novaku je dobro dosla priprema na Sanremu 🏆 a ja....pa ja prosto nemam opravdanje 🎧🙉🤣

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on

Меси и Хамилтон ја поделија наградата ,,Спортист на годината”

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси и британскиот возач на Формула 1, Луис Хамилтон ја поделија наградата Спортист на годината.

За прв пат во историјата, наградата Лореус ја делат двајца спортисти.

Исто така, Лионел Меси е првиот фудбалер на Лореус во историјата.

Аргентинецот имаше фантастична индивидуална сезона со Барселона и заслужено стана првиот фудбалер од 1999 година кој е добитник на наградата Спортист на годината.

Сепак, тој мораше да ја сподели со шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, кој е третиот возач во Формула 1 што го доби ова признание.

Пред него, оваа награда им припадна на Мајкл Шумахер и на Себастијан Фетел.

притисни ентер