Холандија го одложи намалувањето на пензиите

Милиони пензионери во Холандија ќе бидат поштедени од намалувањето на пензиите во 2020 година, откако владата предупреди за веројатно намалување на пензиите и зголемување на придонесите во наредниот период.

Одложувањето се очекуваше со оглед на незадоволството од пензионерите и парламентарните избори во 2021 година. Сепак, одлуката може да му наштети на угледот на холандскиот пензиски систем, за кој многумина сметаат дека е најдобар на светот и пример за другите, забележува Ројтерс.

Министерот за социјална помош, Вутер Колмес, рече дека пензиите ќе бидат намалени следната година само доколку односот на средствата кон побарувањата падне под 90 проценти. Досега треба да бидат засегнати средства со коефициенти пониски од 94 до 95 проценти, вклучувајќи ги и најголемите фондови АБП и ПЗФВ.

„Навистина ја разбирам желбата да не се намалуваат пензиите“, напиша министерот Колмес во писмото до парламентот. Намалувањето „може да биде неопходно за да се одржи поддршката на системот како целина“, додаде тој.

Холандските пензиски фондови управуваат со средства во вредност од вкупно 1.500 милијарди евра, вклучувајќи 456 милијарди евра во пензискиот фонд на државните службеници и 238 милијарди евра во фондот за здравствена заштита.

На крајот на октомври, односот на средствата кон побарувањата беше 93,2% во АБП и 92,2% во ПЗФВ.

Русија го тестираше најмоќниот мразокршач на светот!!

Рускиот мразокршач „Артика“ на нуклеарен погон е најавен како најмоќниот брод од овој тип на светот. 

Бродот симбол на амбициите на Москва кон Северниот пол се врати во пристаништето во Санкт Петербург по дводневното пробно патување.

Овој моќен брод ќе биде наменет за транспорт на течениот природен гас од областите на Северниот пол. Бродот е долг 173 метри, висок 15 метри и има депласман од 14000 тони.

-Артика два дена беше во морето поради тестирања на алгоритамите за работа на уредите на бродот и маневрирањето, соопштил Мустафа Качка, директорот на „Атомфлот“ компанијата задолжена на руската флота на мразокршачи.

Иако има нуклеарен погон „Артика“ на ова дводневно патување користел дизел мотори.

Инаку, според зборовите на градителите овој моќен брод може да пробие лед дебел 2,8 метри.

Завршните тестирања на „Артика“ се закажани за март и април во 2020 година, а бродот се очекува да биде пуштен во употреба во мај во 2020 година.

Загадениот воздух ги затвори училиштата во Техеран

Иранските власти наредиле во недела да се затворат сите училишта во Техеран и повеќе градови низ земјата поради екстремно загадениот воздух.

Техеран веќе неколку дена е обвиен од сив дим, загадениот облак синоќа можел да се види да 20 километри оддалеченост од градот, пренесе Франс прес.

Гувернерот на провинцијата Техеран, Мохамед Тагхизадех донесе одлука за затворање на сите училишта во главниот град поради загадувањето на воздухот кое е штетно по здравјето на луѓето, информира иранската агенција Ирна.

Власта ги повика децата и повозрасните лица да останат во своите домови. Исто така не се препорачуваат спортски активности на отворено.

Мицкоски: Годината која ја најавуваа за економска е најтешката и најсиромашната за живот

Економијата тоне, оцени претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој додаде дека годината која била најавувана како економска е всушност најсиромашна и најтешка за живот. 

Лидерот на опозицијата денешната прес конференција ја посвети на економската политика на власта, со цел, како што вели, да ги разобличи лагите на Заев искажани на партиската трибина на СДСМ.

Увозот во вториот квартал е зголемен за 12% во споредба со лани, БДП е далеку од посакуваната бројка, за да се оствари енормниот буџет ќе фалат пари, обвини Мицкоски, кој спомена дека Заев потфрлил и со привлекувањето странски инвестиции.

 Одговарајќи на новинарско прашање, Мицкоски го повтори и предлогот за усвојување резолуција во Собранието, за заштита и потврдување на автентичноста на македонскиот јазик. Според него, Заев продолжува со капитулантски чекори, но јазикот не смее да се најде на маса на преговори.

Претседателот на опозициската партија заклучи дека од април граѓаните ќе видат што навистина значи нулта толеранција кон криминалот и корупцијата и најави економска политика во чиј фокус ќе се капиталните инвестиции и соодветното даночење на стопанството.

притисни ентер