Шилегов против одлуките на инспекторатот за чистењето на Вардар

Шилегов не го пишмани забраната од Инспекторатот за животна средина за чистење на Вардар.

Багерите и денеска работеа на делот од реката во близина на Топланата позади ПИОМ. Се товареа камиони со извадениот песок и кал од речното корито.

Градоначалникот потенцира дека има законска обврска за одржување на коритото на Вардар и затоа не му е потребна дозвола од надлежното министерство.

„Законска обврска е таа наша за која што само го известуваме надлежното министерство. Ќе бев многу посреќен инспекторката што шири дезинформации да го спречеше поставувањето на бродовите во коритото на Вардар. Тогаш беше нем сведок на лудилото што се случуваше во нашиот град“, вели Шилегов.

Од животна средина се повикуваат на членот 142 од Законот за води. Според овој член, за секој ископ на камења, песок и чакал потребно е да се побара дозвола од министерството.

Во случајов, проблемот е во различното толкување на законот. За надлежното министерство, рутинската грижа на градот долж речното корито го смета за прекршок со кој се загрозува водната површина.

„Инспекцискиот надзор беше направен на 14 ноември со тоа што се донесе решение за забрана да се врши копање во речното корито на Вардар се додека не се обезбеди дозвола од Министерството за животна средина. Поднесен е и записник за започнување постапка за посредување пред започнување на постапка за барање на прекршок, но за тоа се уште немаме добиено одговор од Градот Скопје“, вели Лидија Зафировска од Инспекторатот за животна средина.

Деновиве се чисти остров од коритото долг 250 метри и широк 14 метри кој го нарушува нормалното течение на реката. Вардар неколку пати досега беше на раб на прелевање, а експертите причината ја гледаат токму во неконтролираното работење во коритото на реката и никнување на објекти.

Русија го тестираше најмоќниот мразокршач на светот!!

Рускиот мразокршач „Артика“ на нуклеарен погон е најавен како најмоќниот брод од овој тип на светот. 

Бродот симбол на амбициите на Москва кон Северниот пол се врати во пристаништето во Санкт Петербург по дводневното пробно патување.

Овој моќен брод ќе биде наменет за транспорт на течениот природен гас од областите на Северниот пол. Бродот е долг 173 метри, висок 15 метри и има депласман од 14000 тони.

-Артика два дена беше во морето поради тестирања на алгоритамите за работа на уредите на бродот и маневрирањето, соопштил Мустафа Качка, директорот на „Атомфлот“ компанијата задолжена на руската флота на мразокршачи.

Иако има нуклеарен погон „Артика“ на ова дводневно патување користел дизел мотори.

Инаку, според зборовите на градителите овој моќен брод може да пробие лед дебел 2,8 метри.

Завршните тестирања на „Артика“ се закажани за март и април во 2020 година, а бродот се очекува да биде пуштен во употреба во мај во 2020 година.

Загадениот воздух ги затвори училиштата во Техеран

Иранските власти наредиле во недела да се затворат сите училишта во Техеран и повеќе градови низ земјата поради екстремно загадениот воздух.

Техеран веќе неколку дена е обвиен од сив дим, загадениот облак синоќа можел да се види да 20 километри оддалеченост од градот, пренесе Франс прес.

Гувернерот на провинцијата Техеран, Мохамед Тагхизадех донесе одлука за затворање на сите училишта во главниот град поради загадувањето на воздухот кое е штетно по здравјето на луѓето, информира иранската агенција Ирна.

Власта ги повика децата и повозрасните лица да останат во своите домови. Исто така не се препорачуваат спортски активности на отворено.

Мицкоски: Годината која ја најавуваа за економска е најтешката и најсиромашната за живот

Економијата тоне, оцени претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој додаде дека годината која била најавувана како економска е всушност најсиромашна и најтешка за живот. 

Лидерот на опозицијата денешната прес конференција ја посвети на економската политика на власта, со цел, како што вели, да ги разобличи лагите на Заев искажани на партиската трибина на СДСМ.

Увозот во вториот квартал е зголемен за 12% во споредба со лани, БДП е далеку од посакуваната бројка, за да се оствари енормниот буџет ќе фалат пари, обвини Мицкоски, кој спомена дека Заев потфрлил и со привлекувањето странски инвестиции.

 Одговарајќи на новинарско прашање, Мицкоски го повтори и предлогот за усвојување резолуција во Собранието, за заштита и потврдување на автентичноста на македонскиот јазик. Според него, Заев продолжува со капитулантски чекори, но јазикот не смее да се најде на маса на преговори.

Претседателот на опозициската партија заклучи дека од април граѓаните ќе видат што навистина значи нулта толеранција кон криминалот и корупцијата и најави економска политика во чиј фокус ќе се капиталните инвестиции и соодветното даночење на стопанството.

притисни ентер