Анѓушев: Енергетската заедница ја прогласи земјава за шампион во реализација на енергетските реформи

Енергетската заедница во последниот редовен извештај објавен денеска го нотираша напредокот во имплементација на реформите во енергетскиот сектор во Република Македонија и ја посочи нашата земја како шампион во спроведување на енергетски реформи.

Тоа го истакнал вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев  при учеството на панелот во Вашингтон  „Енергетска безбедност во Источниот Медитеран", одговарајќи на прашањето како го оценува имплементирањето на реформите во енергетскиот сектор и кој проект би можел да го издвои како клучен во насока на енергетска транзиција и зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори, соопшти Кабинетот на вицепремиерот.

На панелот, кој се одржа во рамки на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии – нови перспективи", во организација на Делфи форумот и весникот Катимерини, учествуваа и грчкиот министер за развој и инвестиции Адонис Георгиадис и министерот за надворешни работи на Кипар Никос Кристодулидес.

Анѓушев потенцирал дека усвојувањето на Законот за енергетика во мај минатата година и имплементацијата на сите реформи кои произлегуваат од овој Закон по предвидената динамика носат многу можности за развој на енергетскиот сектор во Македонија, особено кога станува збор за обновливите извори на енергија.

Пред учесниците на панелот вицепремиерот потенцираше дека е успешно реализирана тендерска постапка за изградба на првите 19 мегавати инсталирана моќност од фотоволтаични електрани на државно земјиште.

– Тендерот беше одлично конципиран и условите многу атрактивни за инвеститорите, почнавме со позитивна понуда за премиуми, но со поддавањето меѓу заинтересираните компании, не само што државата нема да исплаќа ремиуми, туку и компаниите за да ги изградат тие фотоволтаични електрани од 19 мегавати ќе и исплатат на државата околу 2,5 милион евра, што е позитивен исчекор во зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори и еден од најдобрите проекти во Југоисточна Европа, рекол вицепремиерот.

Од аспект на електро-енергетската инфраструктура, како што појаснил, нашата земја е многу добро поврзана со соседните преку осум постоечки далекуводи, а за уште подобро поврзување во тек се процедурите за изградба на уште еден далекувод за електро-енергетско поврзување со Албанија.

-Она што ни недостига е добро гасно поврзување. Во моментов има само една гасоводна цевка за снабдување која доаѓа од Бугарија, при што во голема мерка зависиме од снабдувањето со гас преку Гаспром. Нашиот главен приоритет во таа смисла е изградбата на гасоводен интерконектор меѓу Македонија и Грција, со кој би се поврзале со Трансатлантскиот гасоводен систем и терминалите за природен гас на брегот на Егејското море, нагласил Анѓушев.

Тој информирал дека е изработена физибилити студијата и е одредена трасата по која ќе поминува овој гасовод, како и дека е во тек изработка на студијата за заштита на животната средина и основен проект. Обезбедени се и финансиски средста преку Европската инвестициона банка, што значи дека веќе сме во финална фаза пред објавување на тендерската постапка за изградба на гасниот интерконектор. Заедно со Република Грција треба да работиме на овој проект, на тој начин би се зголемила конкурентноста во снабдување со гас, што значи и сигурност и поповолни цени за крајните потрошувачи, потенцирал Анѓушев.

Како што стои во соопштението, вицепремиерот истакнал дека Македонија мора да биде и е отворена за секаков вид соработка со другите земји, особено кога станува збор за соработка во енергетскиот сектор. СЕ осврнал на имплементацијата на владините економски политики и потенцирал дека изминатиот период се реализирани одлични економски резултати кои се претставени преку намалувањето на невработеноста, покачувањето на просечните плати, растот на индустриското производство, нивото на странски директни инвестиции, што доведе до раст на БДП од над три проценти во последните пет квартали.

– Нашата земја, но и другите земји во регионот, во поглед на производството на електрична енергија се во голема мера зависни од производството на термоцентралите од јаглен, а согласно новите трендови за заштита на животна средина, потребна е транзиција кон поеколошки капацитети за производство на енергија, користејќи ги обновливите извори, рекол вицепремиерот.

Во тек на конференцијата, вицепремиерот се сретнал и со Вилбур Рос, секретарот за трговија во Стејт Департментот, со Метју Палмер, специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, како и други претставници од политичкиот и економски живот во САД, се наведува во соопштението. /МИА

На пат за Копаоник се преврте македонски автобус, има повредени

Едно лице е тешко повредено, а 11 се полесно повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Прокупље – Блаце, кај Белољин, кога околу 10 часот се преврте автобус од Македонија, кој превезувал патници до Копаоник, јавува РТС.

Според првичните информации, едно лице е тешко повредено и е пренесено во болница во Прокупље. Единаесет лица со полесни повреди и се згрижени во Здравствениот дом во Блаце.

-Екипата за Итни случаи на нашиот здравствен центар веднаш излезе на теренот, им помагна на повредените и во тек е нивна згрижување, велат од Здравствениот дом во Блаце.

Засега не е позната причината за несреќата, а овој пат, на кој има чести сообраќајни несреќи, е во фаза на реконструкција од минатиот месец, со посебен режими на сообраќај во зависност од работите. /МИА

Лавров ќе го посети Вашингтон следната недела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе го посети Вашингтон следната недела за да се состане со државниот секретар Мајк Помпео.

Помпео во вторник ќе го угости Лавровм а се очекува и дека по разговорот ќе следи заедничка конференција за новинари, соопштиле две неименувани службени лица.

Не е познато дали Лавров за време на патувањето планира и други состаноци, за кои во четвртокот се зборувало во руските медиуми, пренесува „АП“. Службените лива сакале да останат анонимни затоа што не се овластени јавна да говорат за планираниот состанок.

Изворите наведуваат дека Помпео и Лавров ќе разговараат за контролата на наоружувањето, ситуацијата во Украина и Сирија и други прашања кои се однесуваат на односите меѓу САД и Русија.

„АП“, меѓутоа, наведува дека таа посета веројатно ќе биде помрачена со постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп во врска со Украина, како и објавувањето на извештајот на генералниот инспектор на Министерството за правосудство околу истрагата за руското вмешување во претседателските избори 2016 година.

Тетовското музико училиште со традиционален концерт во чест на Свети Климент Охридски

Ученците од државното музичко училиште „Тодор Скаловски Тетоец" одржаа традиционален концерт по повод патрониот празник, а во чест на Свети Климент Охридски. 

Во еден час пред публиката беа изведени вкупно 21 композиции од дваесетина ученици од основниот и од средниот оддел на училиштето.

-Комисијата имаше неблагодарна работа да одбере кој да настапи на годинешнито патронат. Убаво е чувството, се множат годините, ни оди во пресрет 70-годишнината. Се надевам дека следната година предизвик за поголелма и помасовна организација и ќе ги видиме на концертно достигнување на наученото кај ученциите и нивните наставници досега во текот на годината, изјави директорот Љупчо Перински.

На денот посветен на Свети Климент Охридски пуштена во употреба новоизградената концертна сала.

-Секоја година поголем е интересот за запишување музичкото училиште и со тоа се одржува големата традиција.Освен патронатот, имаме и новогодишен концерт како и задолжителниот концерт за сите ученици по класи, рече Перински.

Во текот на годината училиштето го бележи еден од најголемите успеси на 10 годишниот Ерденај Сали кој освои специјална награда на седмиот меѓународен натпревар за млади музичари „Охрид те сакам". Меѓу триесетина учесници, доби по 100 бодови од сите четворица професори членови на меѓународното стручно жири. /МИА

притисни ентер