Ферари го анализира сударот во Бразил- Кој е виновен ? (ВИДЕО)

Требаше да поминат 20 трки , но на Ферари му се случи неизбежното вчера на Гоелмата награда на Бразил.

Нивните возачи Шарл Леклерк и Себастијан Фетел се судрија, испаднаа од трката и го напуштија тимот со прилично големи проблеми. „Глупаво“ е зборот што го користи тимскиот шеф Метиа Биното за да го опише инцидентот. На негов кул и воздржан начин, тој не сакаше да ја пренесе вината на никого и рече дека повторно ќе се сретне со Фетел и Леклерк оваа недела во фабриката Маранел и ќе анализира што се случило. Потоа ќе се одлучи за следните чекори, пренесува Би-Би-Си.

Биното сега треба да одлучи што понатаму и како да управува со најенергичното возачко дуо во Формула 1 во иднина, не толку заради преостанатата една трка во сезоната, туку за да спречи внатрешниот конфликт да ја наруши сезоната 2020 година.

Судирот се случи во 66-та круг на френетичната трка, или пет круга пред крајот, кога двајцата возачи на Ферари се најдоа зад колоната  автомобили што ја предводеше Мерцедес на Луис Хамилтон зад Ред Бул на Макс Верстапен. Пред нив, а зад Хамилтон, беше Александар Бул од Ред Бул, кој се обидуваше да го престигне Мерцедес и во исто време да го задржи Фетел, зад кого возеше Леклерк.

Леклерк ја виде можноста и се обиде да помине Фетел од внатре. Тоа беше смел потег, прилично агресивен, но апсолутно чист. Сепак, Фетел не го дочека со прекрстени раце.

Приближувајќи се кон аголот, Фетел премина пред неговиот тимски колега, допирајќи ја предната десна страна на Леклерк. Иако контактот беше лесен, суспензијата на Леклерк се скрши и гумата се откина од работ. Автомобилот на Фетел претрпе пукнатина на десниот заден дел.

И двете возила се повлекоа од трката и безбедносното возило што излезе на патеката предизвикува лудило во последните два круга. Мерцедес го направи она што техничкиот директор Џејмс Алисон го нарече „обична глупост“. Хамилтон влезе во бокс за нови гуми, а потоа се судри со Албон, кој го пропушти првиот подиум во кариерата, а второто место му припадна на Пјер Гасли од Торо Рос.

Фетел го направи она што секогаш го прави во контроверзни ситуации. Тој беше многу воздржан во јавноста и ги повтори истите неколку реченици во сите интервјуа.

Кој е виновен?

„Не е важно сега. И двајцата не ја завршивме трката, што е лошо и за нас и за тимот“, рече Фетел.

Што се случи?

„Нема многу да кажам, мислам дека е прилично јасно. Очигледно е горчливо и срамно за тимот да ги загуби двата болида. Немав многу простор на десната страна.

Леклерк беше нешто поотворен.

,,Ќе мораме малку подобро да ја анализираме несреќата. Го претекнав во првиот свиок, а потоа ја затворив на четвртиот. Бев свесен дека тој е на надворешниот дел. Оставив простор, но доволно за него. Мислам дека се обиде да ме истурка кон внатре, бевме многу блиску. Многу е разочарувачко да ја завршиме трката на тој начин“.

Официјалните лица на трката, на изненадување на некои, со оглед дека Фетел очигледно ја промени линијата на движење и го предизвикал судирот, не преземаа натамошни активности.

Меси и Хамилтон ја поделија наградата ,,Спортист на годината”

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси и британскиот возач на Формула 1, Луис Хамилтон ја поделија наградата Спортист на годината.

За прв пат во историјата, наградата Лореус ја делат двајца спортисти.

Исто така, Лионел Меси е првиот фудбалер на Лореус во историјата.

Аргентинецот имаше фантастична индивидуална сезона со Барселона и заслужено стана првиот фудбалер од 1999 година кој е добитник на наградата Спортист на годината.

Сепак, тој мораше да ја сподели со шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, кој е третиот возач во Формула 1 што го доби ова признание.

Пред него, оваа награда им припадна на Мајкл Шумахер и на Себастијан Фетел.

ЖКК „Бадел 1862" од Кисела Вода ќе го реализира проектот „Растеме со кошарката"

ЖКК „Бадел 1862" од Општина Кисела Вода, како авангарда на женската кошарка во земјава ќе го реализира проектот „Растеме со кошарката".

Целта на овој проект, како што информираат од Општината, е психосоцијална поддршка на кошаркарките во тимот, во насока на раст и развој на индивидуата и тимот како група.

Како што појасни Љупчо Павловски, тим менаџер на ЖКК „Бадел 1862", работилниците ќе ги опфатат млади на возраст од 14 до 18 години. Тој појасни дека во нашата држава нашиот клуб е прв со ваков проект.

-Ние сме свесни дека психичкото и физичкото здравје се подеднакво значајни , така што поучени од светските трендови на големите спортски клубови, одлучивме да им овозможиме на нашите кошаркарки поддршка и од овој тип. Проектот ќе се одвива преку програма за раст и развој во области на интерес на младата популација, дискусии и креативни работилници, рече Павловски.

Реализацијата на програмата  ќе ја овозможат психолозите  Андријана Павловска Темелковска и Сандра Крстиќ, под менторство на искусниот училишен психолог и психотерапевт Ана Попризова./МИА

Видео: НБА ОЛ Стар, тимот на Леброн подобар од тимот на Адетокумбо

НБА ОЛ Стар меч за паметење, маестрални потези, кошеви, дриблинзи, но и драма која ретко се гледа.

Тимот на Леброн Џејмс со 157-155 го победи тимот на Јанис Адетокумбо на 69 Ол Стар викедн во НБА лигата одигран во Чикаго.

Љубителите на најсилното светско кошаркарско првенство одамна не гледале подобар дуел во мечот на сите ѕвезди во НБА. Најзначајниот меч на Ол Стар викеднот во Чикаго имаше исклучително драматична завршница. Дуелот беше одлучен по неверојатната драма во последните 12 минути, по фаулот на Кајл Лаури над Ентони Дејвис. Новиот формат на Ол Стар мечот донесе одлична игра и резултат и невиден натпреварувачки ритам.

Во спектакуларниот натпревар видовме драма, жестока борба и по подолго време мечот на сите ѕвезди донесе сериозна кошарка.

По 45 минути игра по резулатски пресврт и достигната негатива од 17 поени, тимот на Леброн Џејмс со кошевите на Ентони Дејвис од линијата за слободни фрлања го доби мечот со 157-155.

Најдобар во победничкиот состав беше Кавај Ленард со 30 поени,(8 тројки), 23 коша постигна Кралот Џејмс, ист ефект имаше и искусниот плеј Крис Пол(7тројки), Ентони Дејвис додаде 20 поени а имаше и 8 скока..Балканските ѕвезди Јокиќ и Дончиќ Ол Старот го завршија со 5 односно 8 поени.

Ѕвездата на Милвоки Адетокумбо беше најефикасен во својот тим со 25 поени и 11 скока, Кемба Вокер постигна 23, Ембид 22 со 10 скока, а Руди Гобер имаше 21 кош и 11 скока.

Очекувано МВП признанието кое од годинава го носи името на трагично загинатиот Коби Брајант на крајот заврши во рацете на најефикасниот кошаркар на Ол Стар мечот ѕвездата на Клиперси Кавај Ленард.

Ол Старот имаше и дел посветен на легендарниот Коби Брајант. Трагичната смрт во хеликоптерска несреќа на еден од најдобрите кошаркари во историјата на НБА беше одбележана со  трибини раководена од легендарниот Меџик Џонсон, на која настапија познатиот рапер Дрејк,  свестката музичка ѕвезда Џенифер Хадсон со песни посветени на Брајант.

притисни ентер