Најбрзиот електричен болид доаѓа од Јапонија и чини најмалку 2,9 милиони (ВИДЕО)

Најбрзиот електричен болид доаѓа од Јапонија и деновиве почна неговата продажба.

Болидот се вика Аспарк Оул , а премиерата ја имаше на салонот за автомобили во Дубаи. Само за резервација на овој болид треба да се плати 50 000 евра, а почетната цена е од 2,9 милиони евра. Ќе се изработат само 50 примероци од возилото. Најбрзиот електричен автомобил ќе достигнува 100км/час за 1,69 секунди , а до 300 км/час за помалку од 11 секунди. Ќе вози и над 400 км/час.

Сето ова е можно со најсилните електрични мотори вградени во еден автомобил. Четирите произведуваат 1480 kW / 2012 КС и 2000 Nm, и вртат дури 15,000 вртежи во минута. Батериите се само 45 kWh и ќе обезбедат опсег од 450 км.

Aspark Owl има височина од само 99 см.

Овој јапонски автомобил следната година ќе го нападне Нирбургоринг, а потоа ќе следуваат и првите испораки. Автомобилот ќе се произведува во Италија и за него е задолжен Manifattura Automobili Torino.

Прв автомобил со своја ѕвезда на ,,Патеката на славните” во Холивуд (ВИДЕО)

Конечно дочекавме еден автомобил да се најде во избраното друштво на ѕвездите на Холивуд .

И сигурно го заслужи своето место.  Глуми од 1955 година, а во тие 67 години активна глума, учествувал во повеќе од 1750 филмови, серии и ТВ-емисии. Се појави и во 30 филмови номинирани за филмски награди, а од 1960 година се појавува во најмалку еден филм секоја година. Врвот на Данте , Џон Вик и Падот на Олимп, се само некои од најновите филмови во кои се појавува.

Тоа е американскиот Шевролет, поточно неговиот познат модел Suburban.

Земала скап Ауди за пробно возење , па ,,собрала” 15 автомобили (ВИДЕО)

Потенцијален купувач се качи на тест-возење, но не ја прилагодил брзината на условите на патот, туку на своите возачки способности.

Тешка сообраќајна несреќа се случи во Санкт Петерсбург, Русија. Потенцијален купувач отишол заедно со продавачот на тест-возење во новиот Audi A7 Sportback. Во еден момент тој изгубил контрола над возилото, а Ауди- то продолжило да се движи, уништувајќи сè пред себе како проектил. А пред него имало дури 15 возила.

Повредени се 25-годишниот возач и продавачот на автомобили кој седел на сопатничкото седиште, но никој не е сериозно повреден во несреќата.Од канцеларијата на Ауди велат дека станувало збор за 25- годишна девојак , која била препшлашена и целосно се изгубила при пробното возење.

Бела Хадид во проѕирна кошула (ФОТО)

Најубавата жена на светот, Бела Хадид ги занесе своите 27 милиони следбеници на Инстаграм со предизвикувачки фотографии во проѕирна кошула што не успеа да ги скрие нејзините бујни гради.

Супермоделот позира на фотографии од рајска плажа на островот Свети Вартоломеј, а нејзината завидна фигура е особено истакната во секси модната комбинација.

Иако не поминаа цели 24 часа откако ги објави сензуалните фотографии, Бела собра повеќе од милион лајкови и илјадници коментари.

„Те сакам, Бела“, „Вие сте совршени“, „Дозволете ми да дишам“, напишале нејзините фанови.

притисни ентер