Во Хрватска е отворена првата банка за хумано млеко

Првата банка за хумано млеко е отворена на Клиниката за женски болести и акушерство во Загреб, со цел да обезбеди млеко донирано од други жени доилки за предвремено родени и сериозно болни деца кои немаат на располагање мајчино млеко.

Околу 2000 бебиња годишно се раѓаат предвреме во Хрватска, а на околу 400 им е потребна интензивна здравствена заштита за да преживеат. Придобивките од мајчиното млеко за исхрана на новороденчињата е докажана со тоа што има уникатни хранливи и имунолошки својства, така што млекото од таа банка ќе обезбеди најчувствителната група на деца да добие најдобра грижа и ќе влијае на нивниот подобар опстанок, велат експертите на отворањето на Банката.

Се проценува дека за потребите на овие новороденчиња треба да се соберат околу 100 000 литри млеко, со тежина од помалку од 1.500 грама, така што целта е да се задоволат потребите низ цела Хрватска.

Пред употреба, донираното млеко ќе помине низ сите неопходни безбедносни проверки, како и на донаторите кои ќе бидат тестирани за заразни болести и други патогени микроорганизми. Засега, ќе биде прифатено млекото од мајки чии деца имаат помалку од една година, а сите потенцијални донатори можат да се обратат до самата банка за хумано млеко.

Плејбој објави нова фотографија од најпознатата зајачица

Службениот Инстаграм профил на Плејбој е вистински рај за очите на сите осум милиони луѓе кои го следат.

Екипата од најпознатиот машки магазин на светот секојдневно објавува стари фотографии од убавиците кои се фотографирале за овој магазин. Таму може да се видат некои од најубавите жени од шеесеттите па се до денес. Но, најмногу внимание привлече најпознатата Плејбој зајачица Памела Андерсон со фотографија на која таа е потполно гола.

Лепа Брена и Боба слават 28 години брак

Лепа Брена, една од најпопуларните пејачки на Балканот, слави 28 годи брак со Боба Живоиновиќ.

Пеачката открива дена ниту оваа година нема да има гламурозна прослава.

-Ние тоа го прославуваме многу лесно и едноставно. Сакам сите деца да се со нас, со нивните девојки и сопруги. Отвораме шише шампајн, седиме и се дружиме. Без многу гламур, објаснува Брена.

Балканската дива појаснува и дека цел декември во нејзиниот дом владее празнична атмосфера.

-Декември е месев во кој навистина имаме многу обврски. Особено оние обврски кои луѓето не ги гледаат а тоа е да имате некаква комуникација со своето семејство. Затоа што на нашите деца им се потребни мајките во декември. Моите деца пораснаа па тие мене многу повеќе ми помагаат отколку јас на нив, Многу сум среќна оваа година, затоа што јас и Боба славиме 28 години брак. Славиме годишнина, изјавила Брена.

Популарната пејачка на својот Инстаграм профил објави и снимка од венчавката.

-И така ние 28 години. Не е ништо страшно. Среќна жена. Јас немам друг дом, напиша Брена.

Видео: Што се случува доколку пробате да фотокопирате банкнота од 50 евра

Еден јутјубер направил експеримент за да види што се случува доколку се обиде да фотокопира банкнота во обична фотокопир машина.

Тој користел банкнота од 50 евра, а резултатите се изненадувачки.

По првиот обид за копирање, копијата од банкнотата по себе имала бели линии по цела должина, Тогаш тој одлучил да проба да додаде уште еден предмет за копирање за да види што ќе се случи.

Во третиот обид тој прекрива дел од банкнотата со бела трака и конечно успева да го измами скенерот , но е очигледно дека дел од банкнотата е прекриен.

притисни ентер