Пристигна новата Шкода Октавиа

Во Прага е претставен чешкиот роднина на најпродаваниот автомобил во Европа Голф- Шкода Октавиа.

Четвртата генерација на Октавија е многу препознатлива од секој агол, базирана на дизајнот од претходната, но подинамична.

Долга е 4.689мм, широка 1.829мм со меѓуосовинско растојание од 2.686 мм, а располага со 600 литарски багажен простор во стандардната и 640 литарски во караванската изведба.

Освен тоа, патниците на задната клупа ќе располагаат со 78мм простор за колена, 5мм повеќе отколку кај претходната верзија.

Меѓу опционалните опреми спаѓаат Матрикс Лед фарови меѓу кои се наоѓа препознатливата остра предна маска.

Октавиа добила и потполно нов ентериер, сонова контролна табла слична на онаа од новиот Голф со екран осетлив на допир и 10,2 инчен мултимедиален систем.

Што се однесува на погонот, се очекува да бидат вклучени сите опции кои се наоѓаат кај новиот Голф.

Се очекува и верзија со хибриден погон.

Кај таа верзија главна маана е помалиот багажен простор кој ќе изнесува 450 кај стандардната, односно 470 литри кај караванската изведба.

Фото: Нивес Целзиус во кревет со бел чипкаст градник

Нивес Целзиус на својот Инстаграм профил редовно објавува фотографии во провокативно издание.

Пред еден од нејзините настапи Нивес се фотографиташе во бел чипкаст градник легната на кревет. Пеачката заводливо гледа во селфи камерата, а фотографијата пријатно ги изненади нејзините фанови.

Истаграм воведува ново правило кое сите ќе мораат да го почитуваат

Инстаграм ќе бара од своите нови членови при регистрација задолжително да внесат датум на раѓање, затоа што планира да воведе повеќе содржини кои се прилагодени на одредена старосна група.

Оваа социјална мрежа за споделување фотографии веќе има правило за корисниците да бидат постари од 13 години за да креираат налог.

Барањето на датумот на раѓање би и помогнало на компанијата кај огласувањето и пласирањето на одредени производи кои не се наменети за деца.

Тие информации ќе му помогнат на Инстаграм да не прикажува на деца реклами за коцкање, алкохол...

„Барањето на овие податоци ќе помогне во спречувањето на девата да се приклучат на Инстаграм, ќе помогне и младите да бидат посигурни и ќе овозможи општо побогати содржини кои се прилагодени за одредени старосни групи“, велат од компанијата.

Младиот рапер ненадејно почина на аеродром

Младиот американски рапер Џус Ворлд почина на 21 година откако му се слошило на аеродром во Чикаго.

Како што пренесуваат американските медиуми, на музичарот, чие име е Џеред Ентони Хигинс, му била пружена помош на аеродромот, но потоа во болница била констатирана смрт.

Од полицијата соопштуваат дека по доаѓање на патрола на лице место е утврдено крварење од уста кај младиот рапер.

Тој е роден на 2 декември 1998 година во Чикаго, на свои четири години научил да свири клавир а потоа и гитара, тапани и труба.

Во некои од последните интервјуа раперот говорел за своите проблеми со дрогата.

притисни ентер