БМВ и Мерцедес добиваат сериозна конкуренција од Јужна Кореја

Луксузниот подбренд на компанијата Хјундаи, Генесис наскоро нема да биде препознатлив само по престижните лимузини.

Брендот Генесиси од 2021 година во понудата ќе има два „SUV“ модела, компактниот „GV70“ и поголемиот „GV80“.

GV70“ ќе претставува кросовер верзија од седанот „G70“, а ќе биде директен конкурент на БМВ „Х3“ и Мерцедес „GLC“.

„GV70“  го краси спортска предна маска во облик на штит, ЛЕД фарови и ознака на врвот на хаубата во стилот на Бентли.

Во задниот дел се издвојуваат дифузорот со двоен издув и задната врата која наликува како онаа кај Киа Про-Сид.

Ентериерот се одликува со висококвалитетна кожа, црна кабина и централната конзола со голем екран.

Со оглед на тоа дека е заснован на „G70“ и „GV70“ би требало да има ист погон, кој вклучува 2.0 литарски турбо-бензин мотор со 252 коњски сили, 2.5 литарски со 303 коњски сили и 3.3 литарски твин-турбо со 365 коњски сили.

Меѓу потенцијалните но се уште непотврдени опции се и 2.2 литарски и 3.0 литарски трутбо-дизел агрегати, како и веројатно хибридна верзија.

„GV70“ го очекува жестока битка на пазарот кој изобилува со врвни автомобили од таков тип, освен споменатите БМВ и Мерцедес, во оваа категорија свои автомобили имаат и Ауди, Порше, Рејнџ Ровер, Волво,Јагуар, Ифинити...

Една година по „GV70“ треба да пристигне и поголемиот GV80“ како одговор на БМВ „Х5“ и слични модели.

Што се однесува на „GV70“, се очекува да чини околу 40.000 евра.

Плејбој објави нова фотографија од најпознатата зајачица

Службениот Инстаграм профил на Плејбој е вистински рај за очите на сите осум милиони луѓе кои го следат.

Екипата од најпознатиот машки магазин на светот секојдневно објавува стари фотографии од убавиците кои се фотографирале за овој магазин. Таму може да се видат некои од најубавите жени од шеесеттите па се до денес. Но, најмногу внимание привлече најпознатата Плејбој зајачица Памела Андерсон со фотографија на која таа е потполно гола.

Лепа Брена и Боба слават 28 години брак

Лепа Брена, една од најпопуларните пејачки на Балканот, слави 28 годи брак со Боба Живоиновиќ.

Пеачката открива дена ниту оваа година нема да има гламурозна прослава.

-Ние тоа го прославуваме многу лесно и едноставно. Сакам сите деца да се со нас, со нивните девојки и сопруги. Отвораме шише шампајн, седиме и се дружиме. Без многу гламур, објаснува Брена.

Балканската дива појаснува и дека цел декември во нејзиниот дом владее празнична атмосфера.

-Декември е месев во кој навистина имаме многу обврски. Особено оние обврски кои луѓето не ги гледаат а тоа е да имате некаква комуникација со своето семејство. Затоа што на нашите деца им се потребни мајките во декември. Моите деца пораснаа па тие мене многу повеќе ми помагаат отколку јас на нив, Многу сум среќна оваа година, затоа што јас и Боба славиме 28 години брак. Славиме годишнина, изјавила Брена.

Популарната пејачка на својот Инстаграм профил објави и снимка од венчавката.

-И така ние 28 години. Не е ништо страшно. Среќна жена. Јас немам друг дом, напиша Брена.

Видео: Што се случува доколку пробате да фотокопирате банкнота од 50 евра

Еден јутјубер направил експеримент за да види што се случува доколку се обиде да фотокопира банкнота во обична фотокопир машина.

Тој користел банкнота од 50 евра, а резултатите се изненадувачки.

По првиот обид за копирање, копијата од банкнотата по себе имала бели линии по цела должина, Тогаш тој одлучил да проба да додаде уште еден предмет за копирање за да види што ќе се случи.

Во третиот обид тој прекрива дел од банкнотата со бела трака и конечно успева да го измами скенерот , но е очигледно дека дел од банкнотата е прекриен.

притисни ентер