27 – годишен австралиски боксер почина среде тренинг, зад себе остави три ќерки

Не помина ниту еден месец откако американскиот боксер Патрик Деј почина како резултат на повреда на мозокот во натпревар со Чарлсон Конвел, светот на боксот е потресен од уште една трагедија.

27-годишниот Австралиец Двајт Ричи го загуби животот. Тој тренирал со својот спаринг партнер Мајкл Зераф во Мелбурн, а откако добил удар во  стомакот, отишол во агол и починал.

Ричи доби 23 од вкупно 25 борби во кариерата, но неговите први четири последователни победи беа поништени затоа што бил малолетен. Тој беше австралиски и азиски шампион во суперлигашка категорија според верзијата на ИБФ, но по неговата последна борба пред три месеци ја загуби таа титула против Тим Чу, кој му зададе втор пораз во кариерата.

Тој се подготвувал да се бори против Томи Браун следниот месец.

Ричи остави зад себе три ќерки , а неговиот прв клуб, Team Ellis Boxing, започна кампања за собирање финансирање средства за да им помогнат на неговите деца.

Ричи беше Абориџин и вечеше дека боксот е заслужен за да води нормален живот надвор од криминалот, велејќи дека едно време сигурно ќе завршел во затвор ако не се посветил на спортот.

Иако истражувањата покажаа дека бројот на смртни случаи во боксот е во опаѓање и има поопасни спортови, многу е загрижувачки што Ричи е веќе петтиот боксер што го загуби животот од летото наваму.

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер