Набавена нова медицинска опрема на Клиниката за дерматологија

Во изминатиот период на Клиниката за дерматологија реализирани се и активности за унапредување на просторните капацитети.

Универзитетската Клиника за дерматологија набави нова медицинска опрема во вкупна вредност од речиси половина милион денари, која ќе обезбеди највисок стандард на дијагностика за пациентите кои се лекуваат на оваа клиника, соопшти Министерството за здравство.

Од денеска, на Клиниката во функција се: нов апарат за пресотерапија и лимфна дренажа за лекување хронична венска инсуфициенција, примарни и секундарни лимфедеми на горни и долни екстремитети; дигитален ултразвучен колор доплер ехо апарат за евалуација на артериска и венска циркулација на горни и долни екстремитети, како и нов апарат за ин витро дијагностика во алергологија (алерго тестови преку крв) и алергени за истиот.

Конкретно за апаратот за ин витро дијагностика во алергологија, станува збор за високосензитивна технологија, која е последен стандард во алерголошките тестирања. Предноста на оваа метода е што може да се прават тестови и кога пациентите примаат антиалергиска терапија.

Во изминатиот период на Клиниката за дерматологија реализирани се и активности за унапредување на просторните капацитети. Првпат е отворена соба за изолација, според стандарди на ИХИ (интрахоспитални инфекции), обезбедена е нова работна соба за медицински сестри на женски и детски оддел, реновирана е библиотеката, дежурната лекарска соба и апартманот за приватни пациенти. Воедно, сите соби се климатизирани, сменет е подот во болнички и амбулантски дел, сите простории се комплетно варосани, а за сите амбуланти е набавена и нова компјутерска опрема.

Во изминатите две години, Клиниката за дерматологија кадровски е зајакната со тројца лекари специјалисти дерматолози, двајца лекари на специјализација и две медицински сестри, истакнуваат од Министерството за здравство./МИА

Македонскиот доктор од Дарувар со првата приватна клиника во Хрватска

 Градот Дарувар во Хрватска е мало и многу убаво место, сместено во Западна Славонија, на половина пат меѓу Загреб и Осиек.

МИА пристигнувајќи на познатиот фестивал на репортажата „Фра Ма Фу" не очекуваше дека и таму Македонците ги сакаат и ги почитуваат. Објективно, бевме пријатно изненадени, но и вчудовидени – од каде доаѓа таквиот однос кон нас.

Oбјаснувањето лесно го најдовме, од причина што целиот град и пошироко веднаш со насмевка ќе ви посочи дека тука вашиот Македонец и лекар д-р Игнатовски ја отвори приватната клиника и тука во Дарувар вашиот Фарук од Тетовско го прави најдобриот бурек во Хрватска.

Бојан Игнатовски е специјалист по општа пластична реконструкциска и естетска хирургија и е сопственик на поликлиниката „Аркадија" во Дарувар, која е воедно и првата фамилијарна приватна поликлиника за пластична реконструкциска и естетска хирургија во Република Хрватска, отворена во 1992 година.

При нашата посета на клиниката „Аркадија", големо и современо здание, уредено според врвни стандарди и сместено во шумски крај, д-р Игнатовски ни кажа дека болницата е проценета на над два милиона евра, во неа работат 20 лица и во просек годишно има повеќе илјади пациенти, од кои 60 отсто се странци од Јужна и Северна Америка, Европа, Азија и Австралија, а 40 отсто се од Хрватска.

– Јас сум Македонец, роден сум во Злетово, а во Хрватска дојдов да живеам од емотивни причини. Во Скопје завршив Медицински факултет, бев војник во Хрватска и тука ја запознав сопругата. Се вљубив, започнав романтична приказна поради која ја напуштив Македонија. Тука во Дарувар создадов фамилија, имам две деца, ќерката Билјана Игнатовска, која е специјалист за радиологија и директор на клиниката „Аркадија", и синот Иван, кој е успешен бизнисмен. Инаку, во Македонија работев во болницата во Кочани и во Штип, имав можност да работам и на Клиниката во Скопје, имав бројна фамилија во Злетово, но љубовта беше посилна. Во Загреб работев на познатата клиника „Ребро", каде што завршив специјализација, по што отидов во Франција на едукација. Големо влијание и мој едукатор и пријател ми беше познатиот д-р Мишковски од Скопје, за кого имам голема почит и кој ме задои на некој начин во струката, ни кажа д-р Игнатовски.

Тој додава дека покрај соработката со повеќе здравствени институции во регионот, има контакти и во  Македонија. Го помага родниот крај, а службено соработува со Медицинскиот факултет во Скопје, со Клиниката за пластична и естетска хирургија, каде што веќе две години оди на средби со колегите на едукација, а повремено и тие доаѓаат тука, млади кои сакаат да учат, да го пренесе искуството, меѓу кои има и познати стручњаци.

На прашањето како е да си Македонец во Хрватска, Игнатовски ни кажа дека долги години живее во Хрватска и дека е Македонец по потекло, што го кажува со гордост, но и Хрват со потекло од Македонија.

– Многу го сакам мојот роден крај Злетово, а за мојата Македонија, која ме врзува, секогаш кога можам доаѓам и секогаш носам со себе некого од моите пријатели од целиот свет, во едно кружно патување и нејзино афирмирање, при што најмногу се задржувам дома, во моето Злетово.

Својот успех д-р Игнатоски не го гледа во клиниката, туку во своите деца, а за ќерката Биљана Игнатовска, која е радиолог и директор, вели дека со успех и големи чекори ја подига клиниката уште поквалитетно. Сето ова се должи на неговото воспитание и поддршката што ја имал од родителите кога ја напуштил Македонија и аманетот секогаш да биде хуман, изјави д-р Игнатоски.

Родителите на Фарук Демири од село Добарце, Општина Желино, Тетовско, исто така се „виновни" што со селидбата во Хрватска, нивниот син во центарот на Дарувар, во дуќанот „Ориент", го прави највкусниот бурек во Хрватска.

Не верувајќи дека сето ова го има во далечниот Дарувар, гостопримливиот Фарук, кога слушна од каде сме, веднаш нè покани во неговата преполна бурекчилница, каде што „дегустиравме" превкусна четвртина со месо и со сирење, со домашно правено кисело млеко.

– Во 2014 година тука беа новинари, меѓу кои и од магазинот „Куфер" чија специјалност е гастрономијата. Беа тука, јадеа и беа воодушевени. Утредента пак дојдоа и го „дегустираа" мојот бурек и ете така сега во Хрватска и од други новинари и медиуми ме прогласија дека го правам најдобриот бурек во Р Хрватска.

Како што ни кажа Фарук, гости има и од Македонија, меѓу кои е фудбалерот Агим Ибрахими, потоа претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, и други, меѓу кои сме сега и ние, да го потврдиме епитетот за овој наш „мајстор за правење бурек" и да се почувствуваме како дома, во далечната Хрватска, во Дарувар, благодарејќи на Бојан Игнатовски и Фарук Демири./МИА.

Дневен хороскоп за 12. ноември 2019 година

Дневен хороскоп за вторник, 12. ноември 2019 година. 

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Лесно воспоставувате контакти , спонтани дружби , ви се враќа довербата во луѓето , а особено во пријателите . Сето тоа ќе ви се случува денеска.

Кариера

Не е исклучено дека ќе ве пофалат или вашето знаење и стручност за една тема ќе излезат на површина , што ќе биде важно за работењето.

Здравје и совет

Бидете активни.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Шоуто во кое се впуштивте , се развива и понатаму. Денеска одлично комуницирате , а другите ве следат со љубов.

Кариера

Фирмата во која работите денеска ќе ви изгледа мала. Сакате нешто повеќе за себе , но за тоа треба да бидете повеќе одговорни.

Здравје и совет

Можете да ги решите недоразбирањата.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

За вас како да нема грижи. Љубовната ренесанса продолжува со несмалена жестина , а вие искрено уживате.

Кариера

Веројатно ќе добиете меил , порака или глас во врска со еден деловен проблем што не е мал , но сега би можел да се реши.

Здравје и совет

Довршете си ги заостанатите обврски.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Не ви изгледа како состојбата да ви се подобрува и затоа ги анализирате причините. Ќе ве заболи главата , но треба едноставно да оставите да помине.

Кариера

Има повеќе работи што вие треба да ги завршите , но за среќа полни сте со желба и енергија тоа да го постигнете.

Здравје и совет

Користете ги паузите за одмор.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Ако нешто ве измачуваше , денеска со тоа ќе се соочите на сериозен начин. Можеби нема да пеете, но паметно ќе комуницирате и ќе го решите проблемот.

Кариера

Вашите деловни односи добро се развиваат , а вие денеска сте посветени на изработка на нови амбициозни деловни планови.

Здравје и совет

Не се предавајте.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

По прашања за срцето , денеска ќе може да го читате меѓу редови секој детал , но немојте да ги кажувате на други своите искуства.

Кариера

Сите дејности во кои се бара суптилност, интуиција , креативен талент или слично , денеска се одлично поставени.

Здравје и совет

Ќе мечтаете со отворени очи.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Денеска најмногу ќе си помогнете ако побарате ведри содржини и весели луѓе , а не треба да поставувате премногу прашања.

Кариера

Зацртајте си го минимумот што треба професионално да го одработите и држете се до него.Она што ќе го сработите повеќе , ќе биде добивка.

Здравје и совет

Држете се подалеку од каква било негативност.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вашата љубовна самодоверба ќе биде денеска разнишана , а за тоа сте самите виновни зашто сакате се да ви биде совршено.

Кариера

Ќе ве измачува еден проблем поврзан со финансиите, но решението е на повидок. Сепак ќе треба да поработите повеќе.

Здравје и совет

Не постои совршенство.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Партнерот сигурно ќе ве вознемири раскажувајќи за неговата болка или тага. Бидете позитивни.

Кариера

Вашите деловни соработници ќе го покажат своето сериозно лице , кое на вас ќе ви изгледа премногу мрачно. Ќе направите напор за да внесете ведрина во работењето.

Здравје и совет

Имате право.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Би сакале се што имате да споделите со другата страна , освен малите семејни препирања и грижи кои денеска ќе се појават.

Кариера

Денот е добар за секаков вид соработка во која треба да гои покажете својот талент , креативбност и отвореност кон другите.

Здравје и совет

Продолжете да истражувате за здравиот живот.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Можен е повик на член на вашето семејство , што ќе ги замрачи вашите љубовни моменти или накусо ќе ве оддалечи од партнерот.

Кариера

Пред вас се нови можности , но за да се впуштите во нив , треба прво да решите една заостаната работа.

Здравје и совет

Разграничете ги приоритетите.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашите лични односи стануваат се повеќе либерални , а вие сте поотворени за нови идеи. Чувствувате како се враќате кон својата суштина.

Кариера

Конечно ќе се појават некои ваши достигнувања , за кои порано не сакале да ви ги припишат. Ќе можете да се повикате на нив.

Здравје и совет

Имате поголема сигурност.

Северина со заводлива фотографија ја најавува новата турнеја

Северина со полна пареа се подготвува за нова турнеја.

Таа турнејата ја најави со заводлива фотографија на која позира во црн корсет, мрежести чорапи и високи потпетици.

„Подготвена за шоу“, најави пеачката со фотографијата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ready for show🖤 #magictour #bajkazacijeluobitelj #volimstosevolimo #ljubavseljubavljuvraca #severina

A post shared by Severina Kojic (@severina) on

Во само половина час таа заработи преку 6.000 лајкови, а фановите во коментарите и не штедеа комплименти.

„Северина- најубава од Бомбај до Берлин“, „Преубава“, „Тооп“, се само дел од коментарите.

притисни ентер