Се подготвува најголемниот трансфер, паѓа рекордот на Нејмар

Јануарскиот преоден рок уште не е започнат, а ние веќе се гледа вистинска фудбалска сапуница.

Со недели читаме дека Реал се обидува да го донесе Кајлијан Мбапе на секој можен начин.

Мадридскиот клуб не крие дека најдобриот млад играч на светот е нивна главна цел, а Зидан јавно зборуваше и за доаѓањето на Мбапе на Бернабеу пред два дена, додека спортскиот директор на ПСЖ  , Леонардо им порача на „Кралевите“ дека се вознемирувачки и иритирани во обидите да ги намамат нивните играчи.

Сепак, се чини дека работата сè уште може да се случи ова лето. Иако младиот фудбалер има договор со ПСЖ до јуни 2022 година, Ле Паризиен пишува дека Реал за него подготвил вртоглави 300 милиони евра. Доколку другите клубови се вклучат во играта, кои би сакале да го донесат францускиот напаѓач, тогаш износот на надоместокот би можел да достигне и до нереални 400 милиони евра, што е за 178 милиони повеќе од рекордот кој го држи трансферот на Нејмар од Барса во ПСЖ.

Сепак, во Паркот на принцовите нема да се откажат од Мбапе. ПСЖ му понуди договор како на Нејмар, а Goal.com пишува дека станува збор за плата од 700.000 евра неделно, односно нешто помалку од 37 милиони годишно.

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер