Европските парагладеристи на дводневното суперфинале на Мечкин Камен

На Суперфиналето учествуваат педесетина натпреварувачи од 13 земји, и тоа од нашата земја, Русија, Латвија, Словенија, Србија, Романија, Косово, Албанија, Бугарија, Кипар, Чешка, Велика Британија и Холандија.

 Прилепскиот клуб за екстремни спортови „Скај рајдерс" е организатор на суперфиналето од Европскиот куп во параглајдинг за оваа година кое ќе се одржува денеска и утре на полетувалиштето на Мечкин Камен, Крушево, а параглајдеристите кои се сместени во Прилеп ќе слетуваат во близина на селото Алданци.

Суперфиналето кое е под покровителство на општина Прилеп, е воедно и последниот од шесте натпревари кои се одржуваат во текот на една натпреварувачка сезона.

На Суперфиналето учествуваат педесетина натпреварувачи од 13 земји, и тоа од нашата земја, Русија, Латвија, Словенија, Србија, Романија, Косово, Албанија, Бугарија, Кипар, Чешка, Велика Британија и Холандија.

Според организаторот, станува збор за исклучително квалитетно натпреварување, меѓу учесниците се светскиот и европскиот првак во прецизно слетување, како и словенечкиот пилот Антон Свољшак, кој сѐ уште го држи рекордот со четири последователни резултати „нула".

Пред да ги почнат натпреварите, претпладнево ги поздрави и им посака убаво и натпреварување со врвни резултати, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, нагласувајќи дека прилепските параглајдеристи имаат постигнато големи резултати на домашни, европски и светски натпреварувања во параглајдерство.

-Како град се гордееме со постигнатите резултати на нашите клубови и параглајдеристи, бидејќи неколкумина од нив се наоѓаат во самиот врв на светската ранг-листа. На сите ви посакувам пријатен престој во нашиот град, убави временски услови за натпревар, пријатен лет и безбедно слетување на целта, рече Јованоски.

По завршувањето на денешните и на утрешните натпреварувања, на најдобрите ќе им бидат доделени признанијата и трофеите во прилепскиот хотел „Атлас".

Канте е тешко повреден , ќе ги пропушти сите важни натпревари на Челзи

Челзи ќе остане без Н’Голо Канте околу еден месец, тврдат докторите, пренесува француски L'Equipe.

Еден од најдобрите играчи на Челси се повреди на натпреварот против Манчестер Јунајтед (0-2) во понеделникот, а неговата повреда е посериозна од првично наведеното. Ова значи дека Канте нема да ги игра двата натпревари против Баерн во Лигата на шампионите и многу важните шампионски дуели со Тотенхем и Ливерпул.

Како резултат на неговата повреда, Канте излезе во 10-та минута од средбата со Јунајтед,а ова е негова трета повреда оваа сезона.

Со огнен спектакл во Мадрид, навивачите на Атлетико го пречекаа Ливерпул (ВИДЕО)

Вечерва во 21:00 почна натпреварот во осмина финалето на Лигата на шампионите меѓу актуелниот европски шампион Ливерпул и домаќинот Атлетико во Мадрид на стадионот Ванда Метрополитано.

Навивачите на Ливерпул навиваа и пееја цел ден по улиците на Мадрид, а се проценува дека за овој натпревар пристигнале нешто повеќе од пет илјади.

Сепак, најголемото шоу на вечерта беше на домашните навивачи на Атлетико Мадрид, кои го пречекаа автобусот со своите играчи со спектакл од запалени факели пред да пристигнат на стадионот.

Видео: Ѓоковиќ ги воодушеви соседите, пред зграда играше тенис со децата!!

Новак Џоковиќ ја воодушеви јавноста

Тој ја воодушеви јавноста откако во понеделник навечер излегол пред зградата во која живее во Белград и заиграл тенис со децата од соседството.

По освојувањето на Австралија Опен и настапот на фестивалот Сан Ремо, Ѓоковиќ пристигнал во својот стан во Белград.

Големиот спортист и покрај многуте ангажмани не можел да остане нем на повиците од децата од соседството за партија тенис пред зграда.

Популарниот Ноле го прифатил предизвикот излегол пред зграда и со децата одиграл партија тенис во двојки.  

Секако овој меч не можел да остане не забележан од соседите.

Истата вечер Ноле направи шоу со сопругата Јелена по една театарска претстава.

Тие излегле на свет и ја запеале славната песна на групата „Идоли“, „Чоколада“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

With our NDF team, donors and friends we celebrated giving, supporting kids and love. Novak and I were invited on stage to sing and.... we had fun! We are sharing with you our joy and love and invite you to join our community at @novakfoundation ❤️ @djokernole did well, I guess Sanremo was a majestic spring board for his music career 🥰🙈🎤🎼🎧 Večeras smo slavili ljubav, dobročiniteljstvo i mlade ljude, buduće lidere naše zemlje uz divnu predstavu u Ateljeu 212 “Brod plovi” sa našim porodicama, prijateljima i donatorima @novakfoundation . Pozvali su nas na binu i izazvali da pevamo. Novaku je dobro dosla priprema na Sanremu 🏆 a ja....pa ja prosto nemam opravdanje 🎧🙉🤣

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on

притисни ентер