Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија.

Дневниот весник „Ла Кроа" близок до демохристијаните, констатира уште во насловот „Македонија дестабилизирана со француската одлука да и ги затворање на вратите на ЕУ".

Со осаменото одбивање да дозволи да започнат пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија, Франција се најде осамена и обвинета за поткопување на кредибилитетот на Европската Унија во регионот на Балканот.

Ако Данска и Холандија изразија резервираност, Париз беше тој  кој одби да ја преиспита својата позиција и покрај притисокот од другите земји-членки за време на Европскиот совет во петокот 18 октомври. Иако Комисијата веќе препорача двапати отворање на преговорите, прв чекор во долгиот процес на пристапување, пишува „Ла Кроа".

Срѓан Цвијиќ, аналитичар за политика на Отворено општество, во „Ла Кроа" ја осудува „стратешкото незаинтересираност на Франција на Балканот од 2007 година" и која притоа „збунетата" порака.

„Со тоа што не го oдржа зборот за Македонија, Франција и ЕУ го губат кредибилитетот", сметаат во заедничката трибина во париски „Ле Монд"  Пјер Мирел – истражувач и поранешен генерален директор на Европската комисија и Жак Рупник–Директор за истражување при ЦЕРИ-Политички науки во Париз.

Според двата добри познавачи на Балканот, „одбивањето на Емануел Макрон да ги отвори преговорите за пристапување на Македонија и Албанија во ЕУ е „повеќе од грешка".

Сите реформи во Северна Македонија, па и промената на името беа  „во името на Европа". Затоа беше логично Европскиот совет уште од 29 јуни 2018 година да ја отвори вратата за преговори за пристапување кон таа земја која, како најдобар ученик, ги исполни строгите барања на Комисијата.

Тогаш, Франција и Холандија посакаа продлабочување на започнатите реформи, како предуслов  за отворање на преговорите. Претседателот Макрон веќе ги „тушира" надежите со тоа што во 2018 година изјави дека ЕУ треба да се реформи пред повторно да се прошири. Секако, според формулата на Комисијата, „ЕУ мора да биде посилна и поцврста пред да може да се прошири", но Франција направи од тоа антифон со скоро невротично спротивставување на продлабочувањето и проширувањето. Притоа Рупник и Мирел зборуваат за вистинската цена на не-проширувањето на ЕУ.

Оваа повторена позиција (на Макрон) предизвика шок во Северна Македонија, секако, но и во земјите од регионот, кои не се толку подготвени да се впуштат во реални реформи и кои брза да рециклираат стара поговорка од поранешните комунистички земји од Источна Европа: „ЕУ се преправа дека не пречекува, а ние се преправаме дека се реформираме! “

На конференцијата на амбасадорите на 27 август, Емануел Макрон повика на „реинвестирање на Балканот за да не им се дозволи на неевропските земји да ја играат играта за нас". Но, во Брисел, на 18 октомври, Франција сакаше да се преиспита „рамката на преговорите" за поголема транспарентност и реформи, дури и кога Македонија и Албанија ги продлабочуваа  реформите дури и во тешко политичко опкружување.

„Подоброто е непријател на доброто: токму со отворањето на преговорите ЕУ би можела целосно да ја искористи својата мека моќ со промовирање на реформите и надминување на националистичките спорови", пишуваат во Ле Монд.

Особено со оглед на тоа што Бундестагот, повикан од германската влада, гласаше во оваа насока со мнозинство. „По укинувањето на ветото на Грција, Франција сега го става своето. Тоа е повеќе од грешка. А покрај француската изолација, тоа што ги загрижува е што е„ дискредитиран самиот збор е ЕУ".

Бруталниот заклучок на Европскиот совет ќе создаде големо разочарување на Балканот. Русија, Кина, Турција и другите „предатори" ќе го искористат овој вакуум. Што се однесува до Франција, која се врати во регионот каде има силни историски и економски врски, таа изгуби голем дел од својот кредит и придонесе за губењето на тој на ЕУ.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен рече дека „пристапувањето е инвестиција во мирот, безбедноста и стабилноста на Европа". Таа ќе треба многу да направи  за да се исполни оваа желба, затоа што ЕУ не го исполни дадениот збор и ризикува да плати висока цена", ја завршуваат трибината во париски „Ле Монд" Пјер Мирел и Жак Рупник.

Неделникот „Ле Поант" оди пак најдалеку со критиките за ветото на претседателот Макрон, насловувајќи го својот уреднички коментар „Кукавичлакот на Франција на Балканот".

-Додека Соединетите американски држави на Доналд Трамп ги предаваат Курдите, Франција го предаде Балканот. Непосредните последици се помалку драматични, но откажувањето е слично. Под влијание на Париз, Европа им остави дел од себе на штетното влијание на Кина, Русија и Турција, пишува  Лук де Барошез во „Ле Поант", додавајќи „Жалиме поради тоа што гледаме, како и во Сирија, оставка на Западот, пораз на демократијата и неуспех на европските вредности."/MИА

Собраниска делегација на семинар за социјални медиуми во Европарламентот

Во состав на собраниската делегација се пратеничките Шпреса Хадри, Владанка Авировиќ, Славица Шуманска-Митева и Слаѓана Митовска.

Во рамки на Програмата за поддршка на парламентите од земјите од Западен Балкан и Турција, во организација на Европскиот парламент, денеска и утре во Брисел ќе се одржи семинар за социјални медиуми на кој ќе учествуваат пратенички од Собранието на Македонија.

Во состав на собраниската делегација се пратеничките Шпреса Хадри, Владанка Авировиќ, Славица Шуманска-Митева и Слаѓана Митовска.

Учесничките на семинарот ќе остварат билатерални средби со претседатели и членови на различни комисиии, претседатели на делегации на Европскиот парламент, пратеници од Србија и од Црна Гора, европратеници, претставници на Европската комисија и на Советот на Европската Унија и други, соопшти собраниската Прес-служба.

Целта на семинарот, како што се посочува во соопштението, е да се споделат искуствата на Македонија, Србија и Црна Гора во доменот на социјалните медиуми./МИА

Во белградски хотел уапсен македонски и српски државјани , кои краделе документација за куршуми за снајпер (ВИДЕО)

Српските специјалци од БИА ги упасија работникот на ,,Први партизан” од Ужице , Боривоје Глишовиќ и македонскиот државјанин Шефќет Демировски , кои краделе документација за производство на муниција.

Тие се уапсени во хотел во Белград , каде Глишовиќ земал пари од Демировски , кому му продал украдена документација за производство на куршуми со калибар од 12,7 мм за снајперски пушки, пишува весникот Вечерње новости. 

Глишовиќ признал дека ги копирал документите и до апсењето зел од Демировски 30 000 евра. Тие биле приведени по неколкумесечна акција на српските специјалци за ,, протекување” на доверлива документација  од фабриката за оружје и муниција во Ужице.

Куршумите , за чии нацрти бил заинтересиран Демировски , освен за снајперски пушки, може да се користат и за митралези за против воздушна одбрана. Од Вишото јавно обвинителство во Белград потврдуваат дека се уапсени и други лица поради сомневање за злоупотреба на службената положба и за давање мито.

,,Упасени се тројца вработени во ,,Први Партизан во Ужице, како и С. Д., државјанин на Северна Македонија и сопственик на фирмата Атс груп од Скопје, за злоупотреба и давање мито. Уапсен е поранешен инженер во „Први Партизан“ БГ од Ужице, Н.И. од Пожега, конструктор во фабриката и М.М. Осомничените се приведени 48 часа и ќе добијат  кривична пријава од  надлежниот обвинител. Тие се обвинети за сторени кривични дела со продажба на проекти и други документи кои припаѓаат на Први партизан од Ужице, поврзани со производство на оружје и муниција, соопшти обвинителството.

Трамп откри дека се близу до локацијата на третиот по ранг човек на ИД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека САД  ја знаат локацијата на третиот човек во џихадистичкиот команден ранг на Исламската држава, чиј лидер Абу Бакр ал-Багдади беше ликвидиран минатиот месец.

„Го држиме на око “, рече Трамп за „третиот човек“ одговарајќи на прашања по говорот во њујоршкиот економски клуб.

„Нивниот трет човек има многу проблеми затоа што знаеме каде се наоѓа“, рече Трамп.

По смртта на Багдади, САД и Турција започнаа да ги таргетираат неговите евентуални наследници и симпатизери и уапсија членови на семејството на Багдади во обид да спречат џихадистичката група повторно да се зајакне.

Трамп не ја идентификуваше новата цел. На почетокот на овој месец, САД соопштија дека вршат истраги за Абу Ибрахим ал-Хасеми ал-Кураиши, кој беше прогласен за нов водач на ИД.

притисни ентер