Без струја утре и задутре делови од Центар, Ѓорче Петров, Зелениково и Бутел

Заради технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре без струја ќе бидат делови од Центар, Ѓорче Петров, Зелениково и Бутел.

Од 12:30 до 15 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од улицата Париска од бр. 3 до бр.19, улицата Варшавска бр.5 и бр. 7 и улицата Прашка од бр.1 до бр.40 во Карпош, а од 9 до 15 часот корисниците од улицата Ганчо Хаџи Панзов во Центар.

Од 9 до 11:30 часот без струја ќе бидат и корисниците од улицата Борис Сарафов зграда 87, ул.Македонска Преродба од бр.76 до бр.102, ул.Арсениј Јовков од бр. 81 до бр. 101 и ул.Борис Сарафов од 51 до 80 во Ѓорче Петров, а од 08:45 до 16 часот станицата во Зелениково и селата Градовци, Тисовица, Дејковец, Добрино, Пакошево, Страхојадица и Смесница, како и корисниците од Ново Село и ЖТП Кадина Река.

Утре од 8 до 8:30 часот без напојување со електрична енергија ќе бидат  и ТС Хисар Туризам, ТС МАК КАБ и ТС Еуротехника, ТС Алма М,ТС БЛИВ,ТС ИГМ Вратница, ТС Слободанка, а од 8 до 15 часот фирмите Датапонс, Кватра Нет и Кафе Вединг.

Регионалниот центар за управување со кризи информира дека прекини во снабдувањето со електрична енергија ќе има и во петок и тоа од 9 до 11 часот без струја ќе бидат корисниците од бул.Борис Трајковски подулица 7 околу складот на „Макпетрол"  во Кисела Вода, а 9 до 12 часот, корисниците од дел од улицата Коле Неделковски и Теодосиј Гологанов. Во периодот од 9 до 15 часот, без струја ќе останат и корисниците од селото Волково односно ул.81, ул.87, ул.89 и околните споредни улици во Ѓорче Петров, додека од 9 до 11:30 часот, корисниците од „Вардар мебел" на ул.Ѓорче Петров, ул.Вера Циривири Трена од бр. 7 до бр.58, ул.Штросмаерова. ул.Никола Вукмировиќ од бр. 3 до бр.52, ул.Ѓорче Петров згр. 60. во Ѓорче Петров. Од 12:30 до 15 часот без струја ќе бидат и корисниците од ул.Џоле Стојчев згр.5, ул.Вич згр.18, 20 и 22, ул.Разловечко Востание згр 5, 22 и 24 во Карпош, а од 11 до 13 часот, корисниците од ул.Ернест Телман (опш. Аеродром). 

Почнува 8. самит „Македонија 2025"

Во Скопје од денеска до петок ќе се одржи осмото издание на самитот „Македонија 2025", водечка регионална платформа за споделување знаења, поврзување бизниси и инспирирање промена во Југоисточна Европа.

На тридневната програма на самитот се 10 панел-дискусии и засебни тематски сесии, на кои се најавени 50-тина говорници од државава и странство.Во фокусот на самитот се иновациите и нивното влијание во заштитата на животната средина, иднината на работните места и вештините.

Најавени се дискусии и за глобалните економски и геополитички трендови, можностите за финансирање мали и средни претпријатија, семејните бизниси, успешните македонски дигитални платформ-компании./МИА

Собраниска делегација на семинар за социјални медиуми во Европарламентот

Во состав на собраниската делегација се пратеничките Шпреса Хадри, Владанка Авировиќ, Славица Шуманска-Митева и Слаѓана Митовска.

Во рамки на Програмата за поддршка на парламентите од земјите од Западен Балкан и Турција, во организација на Европскиот парламент, денеска и утре во Брисел ќе се одржи семинар за социјални медиуми на кој ќе учествуваат пратенички од Собранието на Македонија.

Во состав на собраниската делегација се пратеничките Шпреса Хадри, Владанка Авировиќ, Славица Шуманска-Митева и Слаѓана Митовска.

Учесничките на семинарот ќе остварат билатерални средби со претседатели и членови на различни комисиии, претседатели на делегации на Европскиот парламент, пратеници од Србија и од Црна Гора, европратеници, претставници на Европската комисија и на Советот на Европската Унија и други, соопшти собраниската Прес-служба.

Целта на семинарот, како што се посочува во соопштението, е да се споделат искуствата на Македонија, Србија и Црна Гора во доменот на социјалните медиуми./МИА

Во белградски хотел уапсен македонски и српски државјани , кои краделе документација за куршуми за снајпер (ВИДЕО)

Српските специјалци од БИА ги упасија работникот на ,,Први партизан” од Ужице , Боривоје Глишовиќ и македонскиот државјанин Шефќет Демировски , кои краделе документација за производство на муниција.

Тие се уапсени во хотел во Белград , каде Глишовиќ земал пари од Демировски , кому му продал украдена документација за производство на куршуми со калибар од 12,7 мм за снајперски пушки, пишува весникот Вечерње новости. 

Глишовиќ признал дека ги копирал документите и до апсењето зел од Демировски 30 000 евра. Тие биле приведени по неколкумесечна акција на српските специјалци за ,, протекување” на доверлива документација  од фабриката за оружје и муниција во Ужице.

Куршумите , за чии нацрти бил заинтересиран Демировски , освен за снајперски пушки, може да се користат и за митралези за против воздушна одбрана. Од Вишото јавно обвинителство во Белград потврдуваат дека се уапсени и други лица поради сомневање за злоупотреба на службената положба и за давање мито.

,,Упасени се тројца вработени во ,,Први Партизан во Ужице, како и С. Д., државјанин на Северна Македонија и сопственик на фирмата Атс груп од Скопје, за злоупотреба и давање мито. Уапсен е поранешен инженер во „Први Партизан“ БГ од Ужице, Н.И. од Пожега, конструктор во фабриката и М.М. Осомничените се приведени 48 часа и ќе добијат  кривична пријава од  надлежниот обвинител. Тие се обвинети за сторени кривични дела со продажба на проекти и други документи кои припаѓаат на Први партизан од Ужице, поврзани со производство на оружје и муниција, соопшти обвинителството.

притисни ентер