Турски аматерски фудбалски клуб платил играч со 10 килограми џем (ВИДЕО)

Еден од најневеројатниот трансфер во фудбалскиот свет се случи во Турција , кога Октан Каракан потпиша за аматерскиот клуб Аладаг Гучу , од каде му платија во натура.

Додека големите клубови издвојуваат стотици милиони евра за трансфери и плати на играчите, Аладаг реши да му плати на Каракан едногодишен договор со 10 килограми џем.

„Двете страни се задоволни од договорот. Клубот е во финансиски проблеми и се што можевме да направиме беше да му понудиме на играчот 10 килограми џем.

Каракан позираше со дресот на новиот клуб и на презентацијата имаше две големи тегли џем.

Веста ја објавија сите големи турски медиуми, а Каракан изјави дека е подготвен да го однесе Аладаг на повисок ранг и дека сакаат да постигнат одличен резултат во Купот.

Една од најжешките тенисерки наеднаш ја прекина кариерата

Словачката тенисерка Доминика Цибулкова , денеска објави дека ја завршила кариерата.

30 годишната тенисерка ја објави веста на социјалните мрежи.

"Денеска, со измешани чувства, имам посебна вест да споделам со вас. Како што знаете, не сум одиграла ниту еден турнир во последните неколку месеци. Започна со повреда на Ахиловата тетивата , што е  еден од најтешките периоди во мојот живот - да одлучам што да правам. По долго размислување, разговори и поддршка од семејството и пријателите, решив повеќе да не се вратам на тенискиот терен како натпреварувач “, напиша Цибулкова, која беше четврта на светската листа на тенисерки пред две години.

Една од најжешките тенисерки во кариерата има одиграно 21 финале и освои осум титули. Пред пет години, таа стана првата Словачка која стигна до финалето на Австралија Опен, каде беше поразена од кинеската На Ли. Таа играше полуфинале во Ролан Гарос и беше запрена четири пати во четвртфиналето на Вимблдон.

Де Лаурентис ја одреди цената за продажба на Наполи на катарското кралско семејство

Катарското кралско семејство е заинтересирано да го купи италијанскиот фудбалски клуб Наполи , а денеска и сопственикот на клубот , Аурелио де Лаурентис излезе со цената.

Претседателот на италијанскиот клуб , Аурелио де Лаурентис е подготвен да го продаде клубот Наполи за 900 милиони евра.

По неодамнешната расправија со играчите и со тренерот Карло Анчелоти, Де Лаурентис изјави дека попрво би го продал целиот тим, а сега отиде еден чекор подалеку. Тој размислува да го продаде клубот.

Истакнат филмски продуцент имал неколку рунди разговори во последниве денови со катарското кралско семејство, Ал Тани, кое раководи и со  Пари Сен Жермен преку Орикс Катар Спорт Инвестментс.

Според италијанските медиуми, Катарците се подготвени да понудат 560 милиони евра, но Де Лаурентис бара скоро двојно повеќе.

Меси повторни нема да игра во Тел Авив- го избркаа 50 палестински ракети

Аргентина и Уругвај треба да одиграат пријателски натпревар во Тел Авив на 18 ноември, но истиот е под сериозно сомневање по ракетниот напад врз Израел од Појасот Газа.

Тел Авив не беше мета на нападот, но ова е еден од поголемите напади врз израелските цели, поради што натпреварот најверојатно ќе биде одложен или преместен на друга локација. Ова нема да биде единствениот спортски настан одложен поради ескалацијата на конфликтот во Израел.

Неколку кошаркарски натпревари, закажани за 20 ноември, веќе се одложени и училиштата се затворени, така што Меси и неговите соиграчи веројатно нема да играат во Тел Авив.

Ова е втор обид на Меси да игра пријателски натпревар во Израел. Неговата репрезентација требаше да игра со Израел во Тел Авив пред две години, но натпреварот прво беше преместен во Ерусалим за  на крајот да биде откажан.

притисни ентер