Деветгодишно дете е обвинето за смрт на три деца и двајца возрасни во пожар

Деветгодишно дете е обвинето за смртта на три деца и две возрасни лица во парк за мобилни станбени единици во американската дежава Илиноис.

Полот на детето обвинето за кривични дела не е откриен, како ни идентитетот на жртвите.

На 6 април едногодишно дете, две двегодишни деца, 34-годишен маж и 69-годишна жена загинаа во пожар во парк во близина на селото Гудфилд. Шерифот на округот Вудфорд, Тим Рустаман, изјави дека пожарот бил подметнат.

Според базата на податоци на Асошиејтед Прес, толку мало дете не било обвинето за масовно убиство (ФБИ го дефинира масовното убиство како убиство на четири или повеќе лица без период на „паузирање“ помеѓу убиствата)

"Тоа беше тешка одлука. Сепак, на крајот на денот, станува збор за трагедија со обвинение за многу млада личност за едно од најсериозните злосторства што се случиле. Мислам дека мора во овој момент за да се затвори случајот", рече окружниот адвокат Вудфорд Грег Минер.

„Предизвик за обвинителите во овој случај ќе биде да докажат дека детето имало намера да изврши убиство“, рече адвокатот  Гус Костопулос. "Деветгодишници не знаат дека Дедо Мраз не постои. Тие не знаат дека луѓето умираат и дека тие потоа не се враќаат во живот. Не знам дали деветгодишно дете може да има намера да убие".

Адвокатите за правата на децата ја критикуваа одлуката да се обвини деветгодишно дете за кривично дело.

Дколку детето биде осудено по сите пет точки на обвинението за убиство, ќе добие условна казна од најмалку пет години. Тоа не треба да трае подолго од 21-та година од неговиот живот. Детето веројатно ќе мора да оди на советување и терапија додека ја издржува казната.

Социјалдемократите победија во Хамбург, ултрадесницата не го помина прагот

Социјалдемократската партија на Германија (СПД) победи на локалните избори во градот Хамбург, а за прв пат во последните неколку години популистичката десничарска Алтернатива за Германија (АфД) не успеа да го помине изборниот праг.

Според првите официјални нецелосни резултати, СПД освои 37,6, Зелените 25,5, Христијанско демократската унија (ЦДУ) 11,4 и Левичарската партија 9,1 отсто.

Либерално-демократската партија на Германија (ФДП) освои пет проценти од гласовите и најверојатно повторно ќе влезе во парламентот во Хамбург, а АфД не го премина изборниот праг со 4,7 проценти.

Ова е првпат во последниве години, популистичката десничарска АфД да не го мине изборниот праг на ниту еден од изборите во Германија и со тоа мора за прв пат да го напушти парламентот.

„Ова е прекрасна вечер. СПД победи, затоа што ние во Хамбург јасно се фокусиравме на нашите задачи и граѓаните ги препознаа“, рече кандидатот на СПД на изборите во Хамбург и актуелниот градоначалник на градот-федерација Питер Центшер и покрај фактот дека социјалдемократите изгубија осум проценти од гласовите во однос на последните избори.

Во Ирак убиен демонстрант , најмалку седуммина повредени

На денешните протести во Ирак е убиен еден демонстрант , а најмалку седуммина се повредени.

Ирачките безбедносни сили денеска убиле едно лице, а повредени се најмалку седуммина кога отвориле оган врз демонстрантите во Багдад, соопштија безбедносни и медицински извори.

Ирак се соочува со криза во земјата, со скоро 500 убиени лица во антивладините протести , што почнаа од 1-ви октомври минатата година.

На карневал во Хрватска запалени кукли на истополова двојка со дете (ВИДЕО)

За време на традиционалната карневалска поворка во хрватскиот град Имотски, каде граѓаните маскирани се шетаа низ градот, биле запалени кукли од истополова двојка со дете.

Според хрватски Индекс, фотографијата на опозицискиот пратеник на Социјалдемократската партија (СДП), Ненад Стазиќ, била ставена на куклата на детето и е нацртана црвена sвезда петокрака.

Во поворката имало многу деца кои гледале како се палат куклите.

Ова не е првпат хомосексуална двојка  да биде запалена на карневал во Хрватска.

Пред две години, на карневалот во Каштел, пред неколку стотици родители и деца, беше запалена сликовница со две мајки и двајца татковци.

притисни ентер