Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

И портпаролот на курдските сили потврди дека турските борбени авиони започнале да ја бомбардираат областа.

Турција сака да создаде „безбедносна зона“ без курдски милиции за сместување на дел од 3,6 милиони сириски бегалци кои моментално живеат во Турција.

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата го објави повлекувањето на американските трупи од области во близина на турската граница во северна Сирија, што се чини дека беше зелено светло за воена операција против курдските сили, сојузниците на Вашингтон во борбата против џихадистите.

Повлекувањето на Трамп и американските воени сили е толкувано од многумина како „нож во грб“ на Курдите, а беше осудено од бројни републиканци.

Сепак, Трамп во вторникот истакна дека Соединетите држави не ги „напуштиле“ Курдите од Сирија. „Ние ја напуштаме Сирија, но апсолутно не ги оставивме Курдите, прекрасни луѓе и одлични борци“, напиша тој во твитот. „Ние ќе им помогнеме на Курдите финансиски и со оружје“, додаде тој.

Американскиот претседател се закани дека ќе ја „уништи“ турската економија ако воената офанзива го надмине тоа што е дозволено. „Турција не треба да стори ништо друго, освен она што сметаме дека е хумано“, додаде тој.

Курдите во северна Сирија држат заробени многумина од  таканаречените  борци на  Исламската држава и прашање е дали тие ќе продолжат да бидат притворени на безбеден начин.

Мицкоски: Со сила, труд и постојаност одново ќе ја донесеме обновата на Македонија

Одново сме пред голем предизвик, овој пат судбоносен за иднината на нашата земја. И има две работи кои се јасни, првата, никогаш нашиот народ не живеел потешко време, и втората….Ќе паднат!

,,Им се гледа крајот. Ќе паднат силно, ќе бидат поразени од народот, а ВМРО и народот ќе победат, а така ќе победи Македонија. А ова е тоа финале кога мора да се испорача цехот, цехот на сите неправди, прогони, ужасувања, за сите лаги и измами, за потта која остана неплатена, за сиромаштијата и тешкото време кое го донесоа, ова денеска од Прилеп на Денот на македонската револуционерна борба го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Заев: Се уште не се знае кој ќе биде технички премиер

Премиерот Зоран Заев рече дека во партијата сеуште не одлучиле кој ќе биде на чело на техничката Влада од 3. јануари.

За Заев важно е да не се закочат веќе почнатите процеси по 3. јануари , додека има два месеца и осум дена за да се избере техничкиот премиер.

Шекеринска: Благодарност до Сенатот, наскоро 30. членка на НАТО

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска се надева дека Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО.

Шекеринска се заблагодари на американскиот Сенат за ратификацијката на пристапниот протокол.

притисни ентер