Убил мигрант со ловечка пушка и телото го фрлил во јама

Босанската полиција истражува што точно се случилово близина на селото Врањеска во близина на Билеќа , каде локален жител убил мигрант.

Човекот раскажал дека во куќата затекнал  група мигранти со кои се скарал. Почнале  да се борат за пушката , која во еден момент испукала.  Неидентификуваниот човек, најверојатно мигрант, бил убиен во селото Врањеска во областа Билеќа, под сè уште необјаснети околности.

Мигрантот бил застрелан во главата со еден куршум и иако се претпоставува дека е застрелан во саботата навечер, телото е откриено вчера, откако, според извештаите на медиумите во БиХ, жител на Врањеска дошол во полиција и признал дека убил мигрант.

Според Klix.ba, човекот кој го пријавил убиството во полиција, изјавил дека во куќата пронашол група мигранти и дека по кавгата пушката сама испукала во метежот  , а локалниот жител пукал и го убил мигрантот додека се бореле.

Мажот, со иницијали М. Ч., вчера околу 9,30 часот влегол во полициската станица во Билеќа и ја раскажал својата верзија на приказната.

По овие информации, полицијата отиде на местото на настанот и навистина го пронашла безживотното тело, кое било фрлено во јама во областа Врањевска. „Како што сме информирани, имало инцидент меѓу мештаните и едно лице за кое се смета дека е мигрант. Истрагата на местото на настанот е во тек и треба да се утврдат причините “, изјави Вања Антеj, портпарол на полицијата во Требиње.

Телото на мигрантот било пренесено во болница за обдукција, а бидејќи убиениот човек немал никакви документи со него, неговиот идентитет допрва треба да се утврди.

Мицкоски: Со сила, труд и постојаност одново ќе ја донесеме обновата на Македонија

Одново сме пред голем предизвик, овој пат судбоносен за иднината на нашата земја. И има две работи кои се јасни, првата, никогаш нашиот народ не живеел потешко време, и втората….Ќе паднат!

,,Им се гледа крајот. Ќе паднат силно, ќе бидат поразени од народот, а ВМРО и народот ќе победат, а така ќе победи Македонија. А ова е тоа финале кога мора да се испорача цехот, цехот на сите неправди, прогони, ужасувања, за сите лаги и измами, за потта која остана неплатена, за сиромаштијата и тешкото време кое го донесоа, ова денеска од Прилеп на Денот на македонската револуционерна борба го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Заев: Се уште не се знае кој ќе биде технички премиер

Премиерот Зоран Заев рече дека во партијата сеуште не одлучиле кој ќе биде на чело на техничката Влада од 3. јануари.

За Заев важно е да не се закочат веќе почнатите процеси по 3. јануари , додека има два месеца и осум дена за да се избере техничкиот премиер.

Шекеринска: Благодарност до Сенатот, наскоро 30. членка на НАТО

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска се надева дека Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО.

Шекеринска се заблагодари на американскиот Сенат за ратификацијката на пристапниот протокол.

притисни ентер