Поранешен УФЦ борец среде емисија во живо си го извади окото (ВИДЕО)

Поранешниот УФЦ шампион , Мајкл Биспинг среде емисија во живо си го извади своето вештачко око.

Борецот раскажувал колку е тешко да се добие дозвола за настапи од комисијата за борби , откако доживела тешка повреда и го изгубил окото. Тој во еден момент го извади вештачкото око и ги шокира гледачите.

Биспинг сега е пензиониран член на Куќата на славните на UFC и презентер на подкастот „Believe You Me“ и е познат по тоа што носи очила за сонце на повеќето јавни настани.

Причината за ова е што во 2013 година, во борбата против Витор Белфорт, се здобил со повреда на рожницата по што има страбизам. Тоа е болест на окото која предизвикува состојба кога очите не се соодветно насочени кон објектот за гледање.

Поради оваа состојба, не му било лесно да добие лиценца за борба, но Бисинг сепак успеа да го стори тоа. Тој дури и раскажа како ја измамил комисијата.

„Носењето очила за сонце во затворен простор е инаку срамно. Но, јас се обидувам да ги обесхрабрам луѓето да гледаат во моето око. Носев очила за да се скријам од комисијата. Но, погледнете го ова, народе !“ рече Биспинг и го извади вештачко око среде емисија .

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер